Erdogan thotë se metodat gjenocidale të kryeministrit izraelit do ta bënin Hitlerin xheloz

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se Adolf Hitleri do të ishte "xheloz" ndaj kryeministrit Benjamin Netanyahu për ato që ai i quajti "metodat gjenocidale" të Izraelit në Rripin e Gazës

Udhëheqësi turk akuzon Izraelin se e ka kthyer Gazën në “burg në ajër të hapur”, pretendon se Hamasi do të dorëzonte armët për zgjidhjen e 2 shteteve, në kundërshtim me komentet e zyrtarëve të lartë të grupit terrorist.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha të dielën se Adolf Hitleri do të ishte “xheloz” ndaj kryeministrit Benjamin Netanyahu për ato që ai i quajti “metodat gjenocidale” të Izraelit në Rripin e Gazës, duke dyfishuar krahasimet e tij të kaluara të kryeministrit izraelit me diktatorin nazist.

Erdogan akuzoi Izraelin për shënjestrimin e civilëve, spitaleve dhe autokolonave të ndihmave, duke i vrarë qëllimisht palestinezët në enklavë dhe duke e kthyer Gazën në një “burg në ajër të hapur”, shkruan TimesofIsrael.

“Netanyahu ka arritur një nivel që do ta bënte Hitlerin xheloz me metodat e tij gjenocidale,” tha ai.

Nuk është hera e parë që Erdogan e krahason Netanyahun me liderin nazist. Në dhjetor ai tha se kryeministri izraelit ishte më i keq se Hitleri, duke tërhequr kundërakuza se ai vetë ishte fajtor për gjenocid.

Në mars, ai pretendoi se “Netanyahu dhe administrata e tij, me krimet e tyre kundër njerëzimit në Gaza, po i shkruajnë emrat e tyre pranë Hitlerit, Musolinit dhe Stalinit, si nazistët e sotëm”.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika