Familja Glazer është e hapur për të shitur Manchester United

Familja Glazer po mendon të shesë Manchester Unitedin pasi ata kërkojnë investime të reja në klub, sipas raportimeve të së martës mbrëma

Avram Glazer dhe Joel Glazer, pronarët e Manchester United

Pronarët amerikanë të Manchester United janë të gatshëm të dëgjojnë ofertat për klubin pas një mbretërimi 17-vjeçar të dominuar nga protestat e tifozëve dhe rënia e performancës në fushë.

Protestat kundër pronarëve janë përshkallëzuar sërish në 18 muajt e mëparshëm dhe thirrjet kundër pronësisë së tyre kanë qenë të dëgjueshme në çdo ndeshje këtë sezon.

Nëse klubi – me vlerë rreth 5 miliardë funte – shitet, ai pritet të blihet nga investitorët amerikanë.

Një deklaratë e Manchester United sipas Sky News konfirmoi planet për të identifikuar “alternativat strategjike” dhe thuhet se procesi do të marrë në konsideratë një sërë opsionesh “duke përfshirë investime të reja në klub, një shitje ose transaksione të tjera që përfshijnë kompaninë”.

Nëse Glazers konfirmojnë planet e tyre për të parë opsionet, duke përfshirë investimet e reja dhe një shitje, atëherë ata do të jenë klubi i dytë në pronësi amerikane që e bën këtë në javët e fundit, me pronarët e Liverpool-it, Fenway Sports Group (FSG) gjithashtu që kërkojnë të fitojnë para.

Mbështetësit e Manchester United në Old Trafford mbajnë një pankartë ku shkruhej ‘Glazers Out’ në tribuna në prill.

Sky News më herët kishte zbuluar ekskluzivisht se familja Glazer po përgatitej të shpallte synimin e tyre për të shqyrtuar burimet e mundshme të investimeve të jashtme që mund të përfshijnë një ankand të plotë të ndoshta klubit më të famshëm të futbollit në botë.

Çmimi i aksioneve të Manchester United u rrit menjëherë me 17 për qind si rezultat, duke shtuar pothuajse 400 milionë dollarë në kapitalizimin e tregut të klubit, sipas ekspertit të financave të futbollit, Kieran Maguire.

Bashkëkryetarët dhe drejtorët ekzekutivë Avram Glazer dhe Joel Glazer thanë: “Forca e Manchester United qëndron në pasionin dhe besnikërinë e komunitetit tonë global prej 1.1 miliardë tifozësh dhe ndjekësish. Ndërsa ne kërkojmë të vazhdojmë të ndërtojmë historinë e suksesit të klubit, Bordi ka autorizuar një vlerësim të plotë të alternativave strategjike”.

“Ne do të vlerësojmë të gjitha opsionet për t’u siguruar që do t’i shërbejmë më së miri tifozëve tanë dhe që Manchester United të maksimizojë mundësitë e rëndësishme të rritjes në dispozicion të klubit sot dhe në të ardhmen. Gjatë gjithë këtij procesi ne do të mbetemi plotësisht të fokusuar në shërbimin e interesave më të mira të tifozëve tanë, aksionerët dhe palët e ndryshme të interesit”.

Grupi Raine, i cili lehtësoi shitjen e Chelseat gjatë verës, po vepron si këshilltar ekskluziv financiar i United, me Rothschild dhe Co që kryejnë të njëjtin rol për aksionerët e familjes Glazer.

Njoftimi i një rishikimi të opsioneve financiare që mund të përfshijë një proces shitjeje do të sinjalizojë një fund të spekulimeve vitesh nëse Glazers mund të binden të shkarkojnë një klub i cili për dekadën e fundit ka përjetuar një rënie pothuajse të pazbutur futbollistike.

United nuk e ka fituar titullin e Premier League që nga viti 2013 dhe ka shkarkuar një sërë trajnerësh pas pensionimit të Sir Alex Ferguson.

Kohët e fundit, klubi është përfshirë në një luftë ligjore me Cristiano Ronaldon për një intervistë në të cilën ai vuri në dyshim ambicien e United dhe kritikoi qasjen e Glazers për ta zotëruar atë.

Të martën, United njoftoi se Ronaldo ishte larguar “me efekt të menjëhershëm”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Ministrja Haxhiu e quan “skandaloz” vendimin e Gjykatës ndaj Shaban...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e ka quajtur “skandaloz dhe të padrejtë” vendimin e Gjykatës Themelore në Pejë, e cila ka dënuar me 7...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Të fundit nga rubrika