Finalja e Botërorit në Katar e dyta më e shikuar ndonjëherë në ShBA

Fitorja dramatike e Argjentinës ndaj Francës në goditjet e penalltive në finalen e Kupës së Botës ishte ndeshja e dytë më e shikuar e futbollit dhe çdo lloji të sportit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Foto ilustrim të një stadiumi në Katar

Fitorja dramatike e Argjentinës ndaj Francës në një penallti në finalen e Kupës së Botës ishte ndeshja e dytë më e shikuar e futbollit e çdo lloji në Shtetet e Bashkuara.

Numrat e hershëm nga Nielsen, Fox dhe Telemundo tregojnë se ndeshja e së dielës kishte një audiencë të kombinuar në gjuhën angleze dhe spanjolle prej 25 milionë e 783 mijë.

Kjo është pas 26.7 milionëve që morën pjesë në finalen e Kupës së Botës për Femra në vitin 2015, kur ShBA mundi Japoninë 5-2 në një ndeshje që u transmetua në kohën kryesore për shumicën e Shteteve të Bashkuara, sepse turneu u mbajt në Kanada.

Shikueshmëria e lartë vjen pasi ShBA-ja, Kanadaja dhe Meksika janë të vendosura për të pritur Kupën e Botës 2026.

Titulli i parë i Argjentinës në Kupën e Botës që nga viti 1986 ishte ndeshja më e ndjekur nga Fox në turne, duke tejkaluar 15 milionë e 491 mijë që panë që amerikanët barazuan 0-0 me Anglinë gjatë lojës së fazës së grupeve më 25 nëntor, raporton EPSN.

Publiku i kombinuar i së dielës ishte një rritje prej 31 për qind krahasuar me finalen e 2018-ës, e cila ishte mesatarisht 17.83 milionë në Fox dhe Telemundo. Audienca e Fox u rrit me 25.5% nga katër vjet më parë, kur Franca mundi Kroacinë në finale.

Audienca totale prej 9 milionësh e Telemundo është një rritje prej 65 për qind nga viti 2018. Gati një e treta – 2.96 milionë — transmetuan ndeshjen e së dielës në shërbimet dixhitale të Peacock dhe Telemundo, gjë që e bëri atë ndeshjen më të transmetuar të Kupës së Botës në historinë e SHBA-së, pavarësisht gjuhe.

Për krahasim, 6.04 milionë që shikuan në Telemundo ishin trefishi i 1.9 milionë që shikuan transmetimin e rrjetit të Super Bowl 57 në fillim të këtij viti.

Ndërsa Super Bowl vazhdon të kryesojë shikueshmërinë e kampionatit — ndeshja e këtij viti kishte një audiencë të kombinuar prej 112.3 milion — finalja e Kupës së Botës ia kaloi sporteve të tjera. Loja 5 e Serisë Botërore midis Philadelphia Phillies dhe Houston Astros arriti mesatarisht 12.77 milionë në Fox dhe ishte loja më e shikuar e serisë me gjashtë lojëra.

Ndeshjet kryesore të serisë së finaleve të NBA dhe finaleve të Kupës Stanley të NHL-së ishin mesatarisht 13.99 milionë dhe 5.8 milionë, përkatësisht, në ABC.

Analizat

Zebrafish, peshqit që zbulojnë sëmundjet njerëzore

Në një laborator në Suedi ata bëjnë të mundur transplantin e qelizave të kancerit e deri te testimi i ilaçeve të reja Zebrafish një peshk...

Mirë se vini në epokën e re të fuqisë globale...

Oqeanet kanë rëndësi edhe një herë në gjeopolitikë. Në Lindjen e Mesme, grupi rebel Houthi po kërcënon transportin në Detin e Kuq, duke ndërprerë...

Rënia e prodhimit të makinave po dëmton ekonominë gjermane

Gjermani ishte një vend me ekonominë me performancën më të mirë, por tani thuajse më të keqe të Eurozonës. Gjermania ka qenë një nga ekonomitë...

Stadiumet

Zebrafish, peshqit që zbulojnë sëmundjet njerëzore

Në një laborator në Suedi ata bëjnë të mundur transplantin e qelizave të kancerit e deri te testimi i ilaçeve të reja Zebrafish një peshk...

Mirë se vini në epokën e re të fuqisë globale...

Oqeanet kanë rëndësi edhe një herë në gjeopolitikë. Në Lindjen e Mesme, grupi rebel Houthi po kërcënon transportin në Detin e Kuq, duke ndërprerë...

Mediumi amerikan shkruan për “fshatin 8500-vjeçar të zbuluar nën liqenin...

Shkencëtarët kanë gjetur ndoshta një nga komunitetet më të hershme në Evropë të strehuar pas një fortese nën një nga liqenet më të vjetra...

Të fundit nga rubrika