Mirë se vini në epokën e re të fuqisë globale të detit – Fuqia detare është kthyer në qendër të konkurrencës dhe konfliktit

Oqeanet kanë rëndësi edhe një herë në gjeopolitikë. Në Lindjen e Mesme, grupi rebel Houthi po kërcënon transportin në Detin e Kuq, duke ndërprerë tregtinë globale. Më 12 janar, Amerika dhe Britania nisën sulme në mbi 60 objektiva Houthi në Jemen. Sulmet e aleatëve janë një përpjekje për të rivendosur lirinë e lundrimit në një nga arteriet vendimtare për tregtinë botërore, por gjithashtu për të zgjeruar në mënyrë dramatike shtrirjen gjeografike të konfliktit në Lindjen e Mesme. Tajvani është në prag të një zgjedhjeje që mund të formësojë të ardhmen e tij. Një luftë mbi ishullin do të përfshinte një luftë intensive detare kino-amerikane që shtrihej përtej Paqësorit. Dhe në Evropë, lufta në Ukrainë mund të ndezë garën detare për Detin e Zi dhe Krimenë. Fuqia e detit është kthyer.

Ka pika të ndritshme për marinat perëndimore në këtë epokë të re. Amerika dhe aleatët e saj kanë ende nëndetëset më të avancuara. Ata janë të lidhur së bashku në aleanca detare dhe partneritete të pakrahasueshme nga Rusia apo Kina. Por dominimi i tyre detar po gërryhet. Marina e Kinës tani është më e madhja në botë (shih grafikun). Kantieret amerikane janë tharë. Dhe marinat evropiane janë një hije e vetes së tyre të mëparshme, pasi kanë hequr 28% të nëndetëseve të tyre dhe 32% të fregatave dhe shkatërruesve midis 1999 dhe 2018.

 

Këto janë tendenca shqetësuese. Pavarësisht proteksionizmit në rritje, detet mbeten një kanal jetik për ekonominë botërore. Në vitin 2023, ClarkSea, një masë e fitimeve mesatare ditore për flotën e transportit detar në botë, ishte 33% mbi tendencën e saj dhjetëvjeçare. Tregtia në det u rrit me 3% në 12.4 miliardë ton dhe ndërtimi global i anijeve u rrit me 10%: Kina prodhoi mbi gjysmën e prodhimit për herë të parë. Rreth 80% e tregtisë globale sipas vëllimit udhëton nga deti dhe rreth 50% kur matet me vlerë.

Nuk mungojnë përkujtuesit se çfarë ndodh kur kjo ndërpritet. Pandemia e Covid-19 në vitin 2020 shkaktoi kaos në zinxhirët e furnizimit, siç bëri bllokimi i Kanalit të Suezit një vit më vonë nga Ever Given, një anije me kontejnerë. Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 bëri kërdi me tregun botëror të grurit. Dhe sulmet me raketa Houthi në Detin e Kuq në muajt e fundit – shumë larg nga murtaja e piratëve të teknologjisë së ulët të viteve 2000 dhe 2010 – kanë bërë që kostot e transportit të mallrave nga Azia në Evropë të trefishohen me ndryshimin e rrugëve të transportit nëpër Afrikën e Jugut.

Arteriet detare nuk transportojnë vetëm mallra fizike. TeleGeography, një firmë e analizës së të dhënave, numëron më shumë se 574 kabllo telekomunikacioni nëndetëse aktive ose të planifikuara në mbarë botën, duke bartur 97% të trafikut global të internetit. Lufta në Ukrainë dhe tensionet si pasojë në Evropë kanë nënvizuar rrezikun gjeopolitik për këtë infrastrukturë. Në vitin 2022, tubacionet e gazit Nordstream 1 dhe 2 përmes Detit Baltik u hodhën në erë nga sulmues të panjohur. Një vit më vonë, kabllot e të dhënave midis Estonisë, Finlandës dhe Suedisë u prenë në mënyrë misterioze.

Nëse oqeanet janë në zemër të rendit ndërkombëtar, ato janë gjithashtu peizazhi ku sfidat ndaj atij rendi po shfaqen. Thelbi i rivalitetit kino-amerikan ka të bëjë me dominimin mbi Azinë detare. Amerika dhe aleatët e saj po bashkojnë duart për të kundërshtuar pretendimet e Kinës për Detin e Kinës Jugore dhe për të gjurmuar flotën e saj në rritje të nëndetëseve dhe anijeve. Marina e Ushtrisë Çlirimtare Popullore (plani) po ndërton grupe sulmi me aeroplanmbajtës – transportuesi i tretë i saj i bërë vetë, Fujian, është pothuajse i përfunduar – dhe po rrit madhësinë dhe shpeshtësinë e stërvitjeve detare rreth Tajvanit. Ajo po kërkon gjithashtu një vend në porte në mbarë botën, nga Ishujt Solomon në Guinea Ekuatoriale dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Retë mblidhen

Gjeopolitika në det është e dallueshme në disa mënyra, vëren Alessio Patalano nga King’s College në Londër. Ushtritë vendosen në një vend të caktuar, kryejnë një mision dhe kthehen. Një mision stërvitor rrallëherë do të kthehet në luftë. Anijet luftarake, në të kundërt, vendosen për udhëtime të pafundme, qëllimi i të cilave mund të ndryshojë në një moment. Një anije mund të bëjë një telefonatë miqësore në port një ditë dhe të rrëzojë raketat Houthi një ditë tjetër.

Për më tepër, oqeanet janë mjedise natyrore për konkurrencë. Detet e hapura janë ujëra ndërkombëtare. Konventa e OKB-së për Ligjin e Detit (unclos) u jep vendeve një zonë ekonomike ekskluzive prej 200 milje detare në brigjet e tyre, por shtetet grinden për detajet. Amerika nuk ka nënshkruar unclos; Kina shpërfill dispozitat kryesore. Ushtritë në kohë paqeje rrallë hasin njëra-tjetrën në një mjegull të tillë.

Në të njëjtën kohë, fuqia detare është një mjet i zhdërvjellët i shtetit, sepse mund t’i rezistojë përshkallëzimit të shpejtë. Në një krizë në tokë, ushtritë mund të përforcohen shpejt me trupa të reja. Në det, dërgimi i forcave në një pikë zjarri kërkon më shumë kohë. Atribuimi – për të gjetur se kush e sulmoi kë – kërkon gjithashtu më shumë kohë. Kështu, krizat detare kanë më pak gjasa të kalojnë në gjakderdhje. Patalano citon vendimin e Koresë së Jugut për të treguar përmbajtje pasi një nëndetëse koreano-veriore sulmoi dhe fundosi një nga luftanijet e saj në vitin 2010.

Ujërat e qetë derdhen thellë

Ritmi relativisht i ngadaltë i konfrontimeve detare dhe paqartësitë e tyre të qenësishme, ndihmojnë në shpjegimin pse Kina ka përdorur flotat e militarizuara të peshkimit për të ngacmuar fqinjët e saj përtej Detit të Kinës Jugore. Shembulli më i fundit është në Filipine, ku anijet kineze kanë përplasur dhe ngacmuar ato filipinase duke u përpjekur të rifurnizonin Second Thomas Shoal, një shkëmb i vogël për të cilin pretendon Kina. Më 3 janar, Amerika u përgjigj duke dërguar një aeroplanmbajtëse për të ushtruar me Filipinet.

Ky boks hije në kohë paqeje ka një cilësi të vogël. Në epokën e pasluftës së ftohtë, oqeanet ishin bërë “një kanal i mirë për projeksionin e fuqisë”, thotë Nick Childs i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (iiss), një institut kërkimor në Londër. Marina amerikane dhe aleate bombarduan Afganistanin dhe Irakun në kohën e lirë. Herë pas here ata gjuanin piratë. “Tani,” thotë zoti Childs, “ne jemi kthyer në një epokë të re ku njerëzit duhet të përgatiten për potencialin e luftimeve në det.” Ky është një territor i panjohur. Oficeri i fundit që ka shërbyer në luftën e Falklands midis Britanisë dhe Argjentinës, lufta e fundit e madhe detare e zhvilluar nga një vend i NATO-s, është pensionuar prej kohësh.

Për të luftuar armiqtë më të fortë, anijet po bëhen më të mëdha dhe më të armatosura, vë në dukje z. Patalano, duke treguar shembullin e Francesco Morosini të marinës italiane – një anije patrullimi në det të hapur. Këto ishin zakonisht anije të vogla për mbrojtjen bregdetare. Por ato të reja janë shpesh të njëjtat përmasa me fregatat e epokës 1990 dhe vijnë të armatosura me sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armatime më të rënda. Gjenerata e ardhshme e shkatërruesve të Amerikës mund të mbajë një të tretën më shumë raketa se ato aktuale.

Perspektiva e një lufte detare me intensitet të lartë po rrit gjithashtu rëndësinë e nëndetëseve. Mbikëqyrja moderne dhe armët e drejtuara me saktësi vënë në rrezik gjithnjë e më shumë anije të mëdha sipërfaqësore, veçanërisht më afër brigjeve të armikut. Nëndetëset janë shumë më pak të ndjeshme ndaj kësaj. Megjithëse lëvizjet dhe misionet e tyre zakonisht mbulohen me fshehtësi, ata mund të futen fshehurazi në ujërat e armikut për të mbledhur inteligjencë elektronike ose për të ofruar forca speciale, për të gjurmuar fshehurazi flotat e armikut në det ose për të humbur në det të hapur në një krizë me aftësinë për të gjuajtur breshëri raketash. Nëndetëset amerikane të klasës Ohio mbajnë deri në 154 raketa lundrimi, 26% më shumë se anija sipërfaqësore më e armatosur e Amerikës.

Lufta nënujore është veçanërisht e rëndësishme, sepse është vendi ku Perëndimi ka avantazhin e tij më të mprehtë teknologjik ndaj Rusisë dhe Kinës, të cilat të dyja kanë kapacitet të kufizuar për të zbuluar, gjurmuar dhe synuar nëndetëset amerikane dhe aleate. Kjo shpjegon pse një fuqi e mesme si Australia është e gatshme të shpenzojë qindra miliarda dollarë gjatë tre dekadave për të marrë me qira nëndetëset amerikane me energji bërthamore dhe për të ndërtuar të reja me Britaninë. Marrëveshja aukus u njoftua nga të tre vendet në vitin 2021. Nën-klasa e ardhshme aukus tregon gjithashtu theksin në rritje te fuqia e zjarrit: ndryshe nga nën-sulmi aktual i Britanisë, ai do të ketë një sistem lëshimi vertikal (vls), tuba të drejtë me shumë më tepër raketa , dhe ato më të avancuara, se tubat tradicionalë të silurëve.

Luftërat në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme tregojnë se si armë të tilla mund të përdoren në një konflikt të madh në det. Rusia ka vendosur mina në ujërat e Ukrainës dhe ka gjuajtur me raketa anijet e ngarkesave të ankoruara në Odessa. Houthi-t kanë gjuajtur drone dhe raketa balistike në anijet tregtare dhe kanë arritur të hipin në të paktën një anije.

Taktikat e bllokadës janë me interes të thellë sepse do të ishin vendimtare për çdo luftë në Azi. “Nëse ka një luftë për Tajvanin,” shkruan Lonnie Henley, një ish-analist i Kinës për Agjencinë e Inteligjencës Mbrojtëse të Pentagonit, “një bllokadë e zgjeruar kineze ka të ngjarë të përcaktojë rezultatin.” Një dokument nga Michael O’Hanlon i Institutit Brookings në Uashington modelon një konflikt në të cilin Kina bllokon ishullin duke kërkuar që të gjitha anijet që dëshirojnë të vizitojnë Tajvanin të ankorohen në kontinentin kinez për inspektim. Për të kuptuar sfidat e mundshme përpara, ia vlen të shqyrtohet dokumenti.

Në këtë skenar, një koalicion i udhëhequr nga Amerika prej rreth njëqind anijesh luftarake përpiqet të thyejë bllokadën duke pastruar një korsi transporti qindra milje në lindje të Tajvanit. Do të duhej një muaj ose më shumë për të pastruar fushat e minuara, vlerëson zoti O’Hanlon, dhe më shumë nëse Kina mund të vendoste mina të avancuara të afta për të ripozicionuar veten në mënyrë autonome. Amerika ose Tajvani do të duhet të subvencionojnë pagesat e sigurimit, të riflamojnë anijet e ngarkesave ose të premtojnë se do të rimbursojnë pronarët nëse anijet e tyre mbyten. Ata gjithashtu do të duhet të gjejnë ekuipazhe të gatshëm të shkojnë në një zonë lufte. “Shumë mijëra personel ka të ngjarë të vdisnin,” përfundon gazeta.

Në fakt, thotë zoti Henley, rihapja e korsive të transportit në lindje të ishullit nuk do të mjaftonte. Portet e bregdetit lindor të Tajvanit janë të izoluara nga male të larta dhe rrugë të ngushta që mbështeten në tunele të cenueshme. Edhe nëse do të shkatërronte flotën kineze në betejë, Amerikës do t’i duhej të merrte çdo ditë qindra tonë mallra në portet kryesore të Tajvanit në perëndim, për muaj të tërë, “përballë minierave të gjera dhe zjarrit armiqësor, afër Kinës dhe në kushtet e epërsisë ajrore kineze”. Furnizimi nga ajri ndoshta do të ishte i pamundur, shton ai.

Samuel Paparo, admirali i emëruar si komandanti i ardhshëm i Komandës Indo-Paqësore të Shteteve të Bashkuara, ka këmbëngulur se Amerika mund të thyejë një karantinë kineze: “Vetëm SHBA-ja ka çdo aftësi për të thyer një bllokadë të tillë”. Zoti O’Hanlon është më pak i sigurt. Llogaritjet e tij sugjerojnë se rezultatet janë “shumë afër për t’u thirrur”. Zoti Henley është akoma më i zymtë. Amerika ka krijuar një marinë të ndërtuar për të mposhtur një zbarkim kinez në Tajvan, paralajmëron ai, jo të aftë për të depërtuar në një bllokadë të porteve dhe aeroporteve tajvaneze për periudha të gjata: “Ne nuk mund të fitojmë me forcën që po ndërtojmë aktualisht”.

Aftësia për të shfrytëzuar energjinë e detit ndërpret të dyja drejtimet. Tajvani është i prekshëm ndaj bllokadës sepse varet nga importet nga deti për energji dhe bujqësi. Por Kina gjithashtu duhet të dërgojë pjesën më të madhe të naftës së saj si dhe lëndëve të para. Një opsion hakmarrës do të ishte një bllokadë “nga afër” pranë porteve kineze, duke sulmuar anijet dhe vendosjen e minave ashtu siç bën Rusia kundër Ukrainës. Megjithatë, kjo do të paraqiste shumë nga të njëjtat probleme si një përpjekje për të hapur portet Tajvaneze, duke përfshirë rrezikun e përshkallëzimit bërthamor që vjen nga sulmet kundër territorit kinez.

Një qasje më e lehtë dhe më e sigurt mund të jetë një bllokadë “e largët”: ndalimi i anijeve me destinacion Kinën në pikat e mbytjes si ngushtica e Hormuzit ose ngushtica e Malacca. Fiona Cunningham e Universitetit të Pensilvanisë llogarit se marina e Amerikës është mjaft e madhe për të kapur vetëm një të katërtën e anijeve tregtare që kalojnë nëpër ngushticat e Azisë Juglindore. Një bllokadë do të merrte një muaj për të hyrë në fuqi, mendon ajo, dhe do të duhej të mbahej për të paktën gjashtë muaj për të shkaktuar mungesë të mallrave civile dhe ushtarake në Kinë.

Një bllokadë e tillë do të demonstronte dy aspekte të rëndësishme të fuqisë detare. Njëra është se ajo mbështetet në aleancat globale, ashtu si në një epokë më të hershme u mbështet në perandoritë globale. Indonezia, Malajzia, Papua Guinea e Re, Singapori dhe partnerët e tjerë në rajon do të duhet të lejojnë Amerikën të përdorë ujërat dhe fushat e tyre ajrore, vëren zonja Cunningham. Tjetra është se natyra shumëkombëshe e anijeve moderne paraqet një sfidë të rëndë për bllokuesit e mundshëm që vendosin se çfarë të ndalojnë dhe çfarë të lënë të kalojë. Ever Given, për shembull, ishte i ndërtuar dhe në pronësi japoneze, por i marrë me qira nga një kompani tajvaneze, e drejtuar nga oficerë indianë dhe që sillte mallra nga Kina në Evropë.

Bllokadat tregojnë gjithashtu se si teknologjia po ndryshon luftën detare. Minat robotike mund të rrotullohen, duke i bërë ato më të lehta për t’u hedhur. “Shumë bllokada mund të bëhen nga automjete pa ekuipazh,” sugjeron Kevin Rowlands, i cili drejton grupin e ekspertëve të Marinës Mbretërore. Operacionet kibernetike mund të kontrollojnë dokumentacionin dhe rrugën e një anijeje, shton ai. Anasjelltas, Ukraina ka ilustruar se si dronët mund të sulmojnë gjithashtu një flotë bllokuese.

Megjithëse Ukraina ka përdorur mjaft raketa anti-anije të modës së vjetër, armë që dëshmuan vlerën e tyre më shumë se 40 vjet më parë në luftën e Falklands, ajo ka përdorur gjithashtu mjete sipërfaqësore pa ekuipazh (usvs) – në thelb varka drone – për të goditur në mënyrë të përsëritur anijet ruse. në Detin e Zi dhe portet në bregdetin e Krimesë dhe Rusisë. Më 4 janar, një usv Houthi madje arriti disa milje larg anijeve luftarake amerikane dhe një shumëllojshmëri të anijeve tregtare përpara se të shpërthente.

Pothuajse të gjitha marinat kryesore planifikojnë të operojnë flota të mëdha usv në të ardhmen, së bashku me anijet me ekuipazh. Teknologjia po kalon ligjin. Pjesa më e madhe e ligjit përkatës është më shumë se një shekull i vjetër, thotë komandanti Caroline Tuckett, këshilltarja kryesore e Marinës Mbretërore për të drejtën ndërkombëtare. Edhe në kohë paqeje, zhbllokimi, i miratuar në vitin 1982, vendos detyrime—si p.sh. dhënien e ndihmës marinarëve në fatkeqësi—mbi “zotëruesin” e një anijeje ose komandantin e një anijeje luftarake. Një usv që lundron në mënyrë autonome nuk ka asnjërën.

Skeptikët argumentojnë se ndikimi ushtarak i usv-ve është hedhur në sy. Të shtënat bazë, të drejtuara mirë, mund të largonin shumë prej tyre. Armët e reja, si lazerët me anije, të cilat shumica e marinave të mëdha po i testojnë, mund të anojnë më tej avantazhin tek mbrojtësi. Megjithatë, kapiteni Rowlands argumenton se një ndryshim strukturor ka ndodhur në natyrën e fuqisë detare. “Të kesh një marinë dikur ishte një gjë shumë e shtrenjtë,” thotë ai. “Kishte pengesa të mëdha për hyrjen. Tani nuk ka. Ju nuk keni nevojë të keni një marinë barok me shkatërrues miliarda paund për të ushtruar ndikim në det.

Ndoshta jo. Por në një garë globale për oqeanet, bastisja guerile nuk do të mjaftojë. Për më tepër, stresi për anijet luftarake më të mëdha, më të armatosura dhe më të kushtueshme ka çuar në më pak prej tyre. Marina Mbretërore, e cila dikur pushtoi oqeanet e botës, së shpejti do të bjerë në një numër të vogël 16 fregate dhe shkatërrues. Ajo ka vetëm 70 anije në total. Vetëm në hapësirën e një viti, 2022-2023, plani u rrit me rreth 30 anije, nga të cilat 15 u klasifikuan nga Pentagoni si “luftëtarë të mëdhenj në sipërfaqe”. Një rrëshqitje nga viti i kaluar i prodhuar nga Zyra e Inteligjencës Kombëtare, e cila është një degë e Marinës amerikane, tregoi se Kina ka 50-55% më shumë anije luftarake se Amerika deri në vitin 2035.

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka treguar se luftërat e shkatërrimit kërkojnë masë dhe shkallë. Kjo është edhe më e theksuar në det. Ushtarët e rinj mund të rekrutohen dhe tanket të hiqen nga magazinat. Zgjedhje të tilla nuk janë të hapura për marinat, thotë zoti Patalano; zëvendësimi i një luftanijeje të vetme kërkon tre deri në pesë vjet. Rimbushja është e shtrenjtë, e vështirë dhe e ngadaltë.

Nëse një luftë zgjat kaq gjatë, Amerika do të jetë në disavantazh. Kantieret kineze kanë një kapacitet prej më shumë se 21 milion tonë bruto, një masë e vëllimit të një anijeje, sipas vlerësimeve të inteligjencës amerikane. Amerika mund të menaxhojë më pak se 100,000, megjithëse aleatët e saj Japonia dhe Koreja e Jugut do të ndihmonin në mbylljen disi të hendekut. Marina e Amerikës vuan nga “një shkëputje e madhe” midis asaj që i nevojitet dhe asaj që ka bindur Kongresin dhe taksapaguesit amerikanë të financojnë, thotë Emma Salisbury nga Kolegji Birkbeck në Londër. Ajo vë në dukje se pjesa e marinës britanike në buxhetin e mbrojtjes ka mbetur e qëndrueshme, rreth një e treta, për 50 vjet.

Ndryshimi i detit

Gara në një epokë të fuqisë detare do të kërkojë jo vetëm marina më të mëdha dhe kapacitet për t’i ndërtuar ato, por edhe një ndryshim në mentalitet. Diplomacia do të duhet të fokusohet në portet, aleancat detare dhe rrugët tregtare. Detarët do të duhet të rekrutohen dhe të trajnohen në një numër shumë më të madh. Amerika do të duhet të ringjallë flotën e saj detare tregtare për të pasur ndonjë shpresë për të lëvizur trupa dhe pajisje të mjaftueshme në një luftë të Paqësorit.

Në librin e tij mbi Betejën e Jutlandës, betejën e pavendosur detare të Luftës së Parë Botërore, Andrew Gordon, një historian, u përpoq të shpjegonte se çfarë shkoi keq për Marinën Mbretërore. Çështja, përfundoi ai, ishte “përfundimi i gjatë dhe i qetë i Trafalgar”. Fitorja detare e Britanisë mbi Napoleonin në 1805 i dha vendin një periudhe të gjatë vetëkënaqësie dhe devijimi. Në vitin 1916 asnjë nga admiralët e Britanisë nuk kishte bërë një luftë të madhe. Komanda e deteve merrej si e mirëqenë në mesin e elitës ushtarake. Kjo rezonon sot. “Ju jeni duke parë letargjinë e gjatë dhe të qetë të Luftës së Dytë Botërore,” paralajmëron zoti Childs. Ujërat tronditëse të Detit të Zi, Detit të Kuq dhe Detit të Kinës Jugore sugjerojnë se një stuhi tani po afrohet.

“Armë, varkë, diplomaci”, raporton THE EKONOMIST.

 

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika