FSK gjen mbi 1,500 municione të pashpërthyera në Ferizaj, të mbetura nga Lufta e Dytë Botërore

FSK-ja, ka njoftuar se në "Parkun e Lirisë", në qytetin e Ferizajt, kanë gjetur 1597 mjete shpërthyese të mbetura nga Lufta e Dytë Botërore. Në njoftimin e FSK-së, thuhet se kompania e deminimit do ta vazhdojë operacionin deri në pastrimin e plotë të të gjitha fushave të kontaminuara me mina dhe municione shpërthyese

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), të premten ka njoftuar se Kompania e Deminimit të Gardës Kombëtare, në kuadër të operacionit për pastrimin e fushëbetejave në “Parkun e Lirisë” në Ferizaj,  ka gjetur 1597 municione eksplozive.

Sipas FSK-së, këto mjete shpërthyese janë kryesisht të mbetura nga Lufta e Dytë Botërore.

“Numri i municioneve të gjetura është 1597 që përfshin predha të mortajës dhe artilerisë, të mbetura kryesisht nga Lufta e Dytë Botërore dhe, të cilat, tani janë të sigurta dhe nuk paraqesin rrezik për qytetarët”, thuhet në njoftimin e FSK-së.

Mjetet shpërthyese të gjetura nga FSK-ja

Në njoftimin e FSK-së, thuhet se kompania e deminimit do të vazhdojë operacionin deri në pastrimin e plotë të të gjitha fushave të kontaminuara me mina dhe municione shpërthyese.

 

 

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika