Gashi: Nga e ’99-ta, Kosova ka bërë vetëm veprime të ligjshme

Aksioni i fundit i Policisë së Kosovës në veri të vendit – ku u sekuestruan miliona dinarë serb – u kritika nga ndërkombëtarët për moskoordinim me ta.

Sipas, analistit Astrit Gashi, Kosova gjatë tërë kohës ka bërë veprime të ligjshme, por problemi është mënyra se si e sheh faktori ndërkombëtar këtë.

“Veprime komplet të ligjshme Kosova ka bërë në tërë historinë e saj politike prej 1999 e këndje, asnjë veprim të paligjshëm nuk e ka bërë. Të gjitha ato veprime që i ka bërë Kosova kanë qenë të ligjshme, dy viteve të fundit, të cilat janë kritikuar nga bashkësia ndërkombëtare. Bashkësia ndërkombëtare këtë pjesë po e sheh në nocionin e sigurisë, nuk po e sheh më në kuptim e ligjshmërisë, por sa mund neve një veprim sado i ligjshëm në një territor që mund të prodhojë krizë e konflikt me qenë problematik. Këtu është problemi i madh. Meqenëse se nuk pasur marrëveshje, do të ishte e çuditshme nëse nuk do të ndërrmerren hapa tjerë prej Qeverisë së Kosovës…”, ka thënë Gashi në “Debat Plus”.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika