Gjashtë lojtarët që kanë dominuar në Kupën e Botës

Pavarësisht se nuk kanë trofeun në emër të tyre, disa nga këta emra ende mbajnë një vend të rëndësishëm në historinë e Kampionatit Botëror, i cili zhvillohet vetëm një herë në katër vjet

Foto ilustrim nga Portali Dukagjini

Argjentina përballet me Francën në finalen e Kupës së Botës këtë të diel, me Lionel Messi dhe Kylian Mbappe që frymëzuan kombin e tyre gjatë ndeshjeve në Katar.

Pra, a do të mbahet mend kompeticioni si ‘Kupa e Botës së Messit’, me argjentinasin që më në fund do të ngritë trofeun që nuk ka mundur në turnetë e kaluara, apo Mbappe do ta udhëheqë Francën drejt triumfit të njëpasnjëshëm, pas katër viteve më parë në Rusi?

BBC Sport ka hedhur një vështrim në gjashtë lojtarë të tjerë që kanë qenë të rëndësishëm në sukseset e vendit të tyre në vitet e mëparshme.

Pele, Brazil – 1958

Pele, Brazil – 1958

Pele ishte vetëm 17 vjeç kur Brazili shkoi në Kupën e Botës në vitin 1958 në Suedi, duke kërkuar të fitonte turneun për herë të parë. I lënë jashtë dy ndeshjeve hapëse të vendit të tij, sulmuesi më pas impresionoi në një sukses 2-0 ndaj Bashkimit Sovjetik dhe shënoi golin e vetëm në fitoren 1-0 ndaj Uellsit në çerekfinale.

Që atëherë, Pele ishte i pandalshëm. Ai rrëmbeu një hat-trick në një fitore gjysmëfinale 5-2 ndaj Francës dhe dy gola të tjerë në fitoren 5-2 ndaj Suedisë në finale.

Ky do të ishte i pari nga tre titujt e Kupës së Botës për Pelen, megjithëse ai u shfaq vetëm në dy ndeshjet hapëse në vitin 1962, përpara se dëmtimi ta përjashtonte atë.

Në vitin 1970, megjithatë, ai ishte në maksimumin e tij, duke shënuar katër herë – duke përfshirë golin e parë të Brazilit në fitoren emocionuese 4-1 ndaj Italisë.

Mario Kempes, Argentina – 1978

Mario Kempes, Argjentinë – 1978

Argjentina ka fituar dy herë Kupën e Botës dhe, në të dyja rastet, një lojtar ka luajtur një rol të madh në triumfin e tyre. Në vitin 1978, në tokën vendase ishte Mario Kempes.

Sulmuesi i Valencias kishte hyrë në turne pasi ishte golashënuesi më i mirë në La Liga në dy sezone radhazi dhe ishte lojtari i vetëm në skuadrën e Argjentinës që nuk luante futbollin tij në vend.

Kempes nuk arriti të shënonte në fazën e parë në grup, por në fazën e dytë shkëlqeu me të dy golat në fitoren 2-0 ndaj Polonisë, dhe të parin dhe të tretën në fitoren 6-0 ndaj Perusë.

Kjo e çoi Argjentinën në finale dhe Kempes shënoi dy herë të tjera, në një fitore 3-1 ndaj Holandës në Buenos Aires, pasi ai jo vetëm që ndihmoi vendin e tij në suksesin e parë, por gjithashtu përfundoi si golashënuesi më i mirë i turneut dhe lojtari më i mirë i tij.

Paolo Rossi, Itali – 1982

Paolo Rossi, Itali – 1982

Duke shkuar në Kupën e Botës 1982 në Spanjë, sulmuesi i Italisë, Paolo Rossi, sapo ishte rikthyer në fushë pas një dënimi dyvjeçar për pjesën e tij në një skandal trukimesh ndeshjesh në Serie A, me menaxherin kombëtar, Enzo Bearzot, të kritikuar në mediat italiane për përzgjedhjen e tij.

Por pas një fillimi të dobët, sulmuesi shkëlqeu kundër Brazilit duke shënuar një hat-trick të shkëlqyer në një ndeshje që Italia duhej të fitonte për të arritur në gjysmëfinale. Ai e ndoqi atë me të dy golat në fitoren 2-0 në gjysmëfinale, që ndau Poloninë, dhe shënoi golin e parë të Italisë në fitoren finale 3-1 ndaj Gjermanisë Perëndimore.

Gjashtë golat e Rossit e panë atë të fitonte Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë dhe Topin e Artë për lojtarin e turneut.

Diego Maradona, Argjentinë – 1986

Diego Maradona, Argjentinë – 1986

Kapiteni Diego Maradona udhëhoqi si shembull në vitin 1986 teksa ndihmoi Argjentinën të fitonte Kupën e dytë të Botës në shfaqjen e Meksikës. Goli i parë erdhi kundër Italisë në barazimin 1-1 për ta ndihmuar Argjentinën të fitojë grupin.

Në çerekfinale, ai shënoi dy gola për të eliminuar Anglinë 2-1. I pari ishte goli famëkeq “Dora e Zotit” – kur Maradona goditi topin me grusht Peter Shilton – por i dyti konsiderohet si një nga goditjet më të mira të Kupës së Botës të të gjitha kohërave, pasi ai e mori topin brenda gjysmës së tij më parë, duke prodhuar një vrapim të jashtëzakonshëm nëpër mbrojtjen e Anglisë dhe duke mposhtur Shilton.

Ai e ndoqi atë me dy gola të tjerë mahnitës në fitoren 2-0 gjysmëfinale ndaj Belgjikës, dhe më pas ishte i rëndësishëm në fitoren dramatike finale 3-2 ndaj Gjermanisë Perëndimore.

Me pesë gola dhe pesë asistime në emër të tij, Maradona ishte një fitues i arratisur i Topit të Artë për të qenë lojtari më i mirë i kompeticionit.

Zinedine Zidane, Francë – 1998

Zinedine Zidane, Francë – 1998

Mesfushori i zoti, Zinedine Zidane, ishte djali i posterit për Kupën e Botës të Francës 1998, të cilën ata e pritën.

Ai bëri një fillim të shkëlqyeshëm me një asistim për golin e parë të vendit të tij në turne, i shënuar nga Christophe Dugarry në një fitore 3-0 ndaj Afrikës së Jugut.

Zidane më pas ishte i rëndësishëm pasi ata kaluan në epërsi kundër Arabisë Saudite, por më vonë u përjashtua nga fusha në fitoren 4-0 dhe humbi ndeshjen e tretë të grupit të Francës kundër Danimarkës, si dhe fitoren nervoze 1-0 në kohën shtesë ndaj Paraguait në 16-shen e fundit.

Por ai u rikthye me stil, duke shënuar në penallti për të mposhtur Italinë në çerekfinale dhe më pas duke ndihmuar ekipin e tij në një fitore gjysmëfinale 2-1 ndaj Kroacisë.

Në finale, Zidane shënoi dy goditje me kokë në një fitore 3-0 ndaj Brazilit dhe paraqitjet e tij i dhanë atij një vend në ekipin e turneut. Dy vjet më vonë, ai u shpall lojtari më i mirë në Euro 2000, të cilin e fitoi edhe Franca.

Ronaldo, Brazil – 2002

Ronaldo, Brazil – 2002

Finalja e vitit 1998 pritej të ishte momenti më i madh për sulmuesin brazilian, Ronaldo. Megjithatë, ai pësoi një konvulsion para ndeshjes dhe fillimisht nuk u emërua në formacion – vetëm për të filluar, por nuk arriti të ndikojë në humbjen 3-0 ndaj Francës.

Një dëmtim i rëndë i gjurit në vitin 1999 kërcënoi t’i jepte fund karrierës së tij, por ajo që pasoi ishte një nga historitë më të mëdha të rikthimit të futbollit. Në turneun e vitit 2002 në Korenë e Jugut dhe Japoni, Ronaldo ishte sensacional, pasi la pas vetes makthin e tij të katër viteve më parë, me tetë gola në shtatë ndeshje.

Ai shënoi katër gola në tre ndeshjet e grupit – një në një fitore 2-1 ndaj Turqisë, një tjetër në një mposhtje 4-0 të Kinës dhe dy në një fitore të lehtë 5-2 ndaj Kosta Rikës. Më pas erdhi një në fitoren 2-0 të 16-tës së fundit ndaj Belgjikës, goli i vetëm në suksesin 1-0 në gjysmëfinale kundër Turqisë dhe të dy në fitoren 2-0 ndaj Gjermanisë në finale.

Ronaldo përfundoi si golashënuesi më i mirë. Që atëherë, asnjë lojtar nuk ka shënuar më shumë në një Kupë Botërore, edhe pse Messi dhe Mbappe mbeten në garë për ta bërë këtë këtë vit.

Shija e redaktorit

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Të fundit nga rubrika