Gjellë me perime

Ka kaq shumë ushqime, që duhet t’i hani për të qenë të shëndetshëm, e ndër to, janë edhe ushqimet e pasura me perime, që përmbajnë vitamina dhe bëjnë mirë për organizmin tonë.

Për të përmirësuar shëndetin tuaj, duhet të hani herë pas here gjellëra të ndryshme.

Se si të përgatitni një gjellë me perime, jua rekomandojmë recetën në vijim.

Përbërësit:

  • 1 kg mish
  • qepë të vogla
  • 6 copa hudhër
  • 1 spec i gjelbërt
  • 1 spec i kuq
  • 3 domate
  • 2 lugë vaj vegjetal
  • Kripë
  • Biber i zi

Hapat:

Në një tenxhere e vini mishin dhe rreth 10-15 minuta e fërgoni me pak vaj vegjetal.

Qepën e qëroni, domatet i preni në copa të vogla dhe së bashku me hudhrën, specat, erëzat e 1 gotë ujë të vakët i shtoni në tenxhere.

Gjellën e zieni rreth 25 minuta në temeperaturë të ulët dhe pas zierjes së nevojshme e ndani nëpër pjata.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika