Godard est mort, vive God-Art

Vitet 1960 panë shfaqjen e Valës së Re Franceze dhe ishte dekada më e famshme e punës së Godard. Gjatë këtyre viteve, kritikët e pakënaqur me gjendjen aktuale të kinemasë vendosën të bënin filmat e tyre që refuzonin teknikat tradicionale

Regjisori, Jean-Luc Godard

“Godardi nuk bëri kinema. Godard ishte vetë kinemaja”. Kështu u tha kur u publikua lajmi të martën e 13 e shtatorit, të 2022 se Jean-Luc Godard est mort (ka vdekur).

Pionieri francez i Valës së Re, vdiq, duke lënë pas një trashëgimi pothuajse të pashembullt. Regjisori ishte një figurë kyçe në tranzicionin nga kinemaja tradicionale franceze – të cilën kjo valë e re e kineastëve të rinj e pa si të vjetërsuar dhe të mërzitshme, duke e tejkaluar në një mënyrë krijimtarie progresive dhe novatore.

Vitet 1960 panë shfaqjen e Valës së Re Franceze dhe ishte dekada më e famshme e punës së Godard. Gjatë këtyre viteve, kritikët e pakënaqur me gjendjen aktuale të kinemasë vendosën të bënin filmat e tyre që refuzonin teknikat tradicionale.

Këta filma të rinj favorizuan përdorimin e vendndodhjeve reale dhe montazhit eksperimental.

Breathless (1960)

Filmi “Breathless” i Jean-Luc Godard-it ishte integrale në mirëpritjen e një ndryshimi të vrullit kinematografik në mes të betejave amerikane, pavarësisht ekzistencës së “The 400 Blows të Truffaut” dhe “Hiroshima” e “Mon Amour” të Alan Resnais, duke iu përmbajtur frymës së ngjashme revolucionare vite më parë. I tipizuar nga një qëndrim rebel rinor që përqafoi filmimin dinamik dhe me ritme të shpejta, “Breathless” përfaqësonte një film vërtet modern duke përdorur kërcime të egra dhe teknika të çuditshme kamerash.

Në të vërtetë, filmi i parë artistik i Jean-Luc Godard-it ishte ndër më të mirët e tij, duke hyrë në vitet 1960 me një bukuri të lezetshme por edhe të pandershme, pasi që do të lajmëronte një epokë të re për krijimin e filmave jokonvencionale.

Contempt (1963)

Regjisori francez nuk kishte ndërmend të ngadalësonte ofertën e tij sfiduese për krijimin e filmave origjinalë, duke lëshuar filma të tillë të famshëm si “A Woman is a Woman” , “Vivre Sa Vie” dhe “Le Petit Soldat” në tre vitet midis “Breathless” dhe “Contempt”. Secili film i lartpërmendur kishte ndërtuar një mit gjithëpërfshirës të Godard-it, i cili u mirëprit në qarqet kritike, megjithatë, deri në “Contempt” në 1963, ai do të festohej në sytë e publikut.

Filmi i tij më i suksesshëm komercialist, “Contempt”, luajti Michel Piccoli si dhe yllin ikonë të filmit francez Brigitte Bardot. Tregon historinë e një martese mes një skenaristi dhe një gruaje, e cila prishet pasi gruaja fillon të kalojë kohë me producentin e filmit. Duke luajtur me konceptet e dashurisë, artit dhe luftës së artistit, Përbuzja mbetet një nga veprat më të dashura dhe më të arritshme të Godard.

Bande à Part (1964)

Godard nuk ishte i vetëm me filmin e tij të ardhshëm, “Bande à Part”, një sintezë e krimit, komedisë dhe dramës, duke e vërtetuar këtë pa dyshim. I krijuar nën krahun e Anouchka Films, kompania e re e produksionit të Godardit që ai bëri me Anna Karina, regjisori e përshkroi filmin e tij të vitit 1964 si “Alicia në botën e çudirave takohet me Franz Kafkën”. Duke treguar historinë e dy hajdutëve që kanë dashuri për filmat B të Hollivudit dhe bindin një student të gjuhës që t’i ndihmojë të kryejnë grabitje, ky klasik francez mbush hendekun midis kinemasë evropiane dhe kinemasë hollivudiane, duke demonstruar se si kinemaja nga të dyja anët e Atlantikut frymëzoi njëri-tjetrin.

Duke ilustruar energjinë e plotë rinore të personazheve, ndërkohë që jep të dhëna për personalitetet e tyre të nuancuara, skena e kërcimit të filmit që zhvillohet në kafene është bërë një moment ikonik në kulturën moderne popullore, duke reflektuar natyrën e pandërprerë lozonjare të Godardit.

Alphaville (1965)

Pothuajse si për të thënë një pikë, filmi tjetër i Godard-it pas filmit të famshëm “Bande à Part” ishte shumë më ndryshe, duke qenë i ngadaltë dhe qëllimisht, pa qëllim. “Une femme mariée” mund të mos jetë vepra më e paharrueshme e Godardit, por ajo u xhirua në katër javë dhe pasqyron dëshirën e pakufishme të artistit për të bërë filma, duke pushuar para se të sfidonte zhanrin me “Alphaville” në 1965. Si një shkrirje futuriste e fantashkencës, filmit noir dhe satirë, filmi ishte një zbulim.

Duke luajtur Eddie Constantine në rolin e një detektivi, i cili dërgohet në një qytet të kontrolluar nga një kompjuter gjigant i quajtur Alpha 60, devijimi befasues i Godardit nga forma shprehte mirë aventurën e tij të furishme.

Pierrot le Fou (1965)

I tërbuar nëpër kinemanë evropiane, Godard ndoqi menjëherë “Alphaville” -n e famshëm me atë që mund të përshkruhet si filmi më i madh ndonjëherë i kineastit, Pierrot le Fou. Me një histori komplekse, personazhe të veçantë dhe një fund të dhunshëm që dukej i shkëputur nga kinemaja e Hollivudit, largimi i Godardit nga toni i tij i zakonshëm ishte një vepër retrospektive që përdorte filmografinë e tij si një kornizë për reflektim dhe inovacion.

Me protagonist të ndjerin Jean-Paul Belmondo, filmi ndjek një burrë që ikën nga jeta e tij e mërzitshme dhe udhëton përgjatë Detit Mesdhe me një vajzë, Marianne, ndërsa ata shijojnë një jetë “bashkëkohore” dhe përqafojnë ekscentricitetin. I gjallë dhe i shtrirë, filmi demonstroi një ndryshim të rëndësishëm në Godard që nga puna strikte, absurde monokrome e filmit të tij debutues.

Week-end (1967)

Si diçka si një regjisor i shkëlqyeshëm, Godard e përfundoi mbretërimin e tij të rëndësishëm në vitet 1960 pothuajse aq shpejt sa e kishte nisur, duke krijuar veprën e tij më të mirë nga vitet 1960 “Breathless” deri në filmin “Week-end” të viteve 1967. Ndezës dhe i ngarkuar politikisht, filmi i vitit 1967 ndoqi një çift parisienë që nisen në një udhëtim fundjave nëpër fshatrat franceze për të mbledhur një trashëgimi, vetëm për të dëshmuar lakminë dhe mbikonsumimin e borgjezëve.

Duke shfaqur teknika revolucionare kinematografike, filmi, i cili do të përfundonte në mënyrë të përshtatshme me një sekuencë titulli që lexonte “Fundi i Kinemasë”, shënoi një shenjë përfundimtare në mbretërimin e industrisë së Godardit nga 1960-1967.

Revolucionare, novatore dhe qëllimisht vetë-referuese, puna e Godard do të vazhdonte të frymëzonte kineast të panumërt nga e gjithë bota e kinemasë, duke përfshirë edhe Stanley Kubrick dhe Martin Scorsese, të cilët ishin shumë të lulëzuar gjatë gjithë kësaj periudhe. Në të vërtetë, ka pak individë të tjerë në kinematografi që kanë pasur një ndikim kaq kolosal në formën e së ardhmes së kinemasë.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika