Halimi për Qeverinë: Goditje e ulët dhe hakmarrje politike

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, ka reaguar lidhur me mosekzekutimin e pagave për grevistët. Sipas saj, ky vendim mund të emërohet sikurse hakmarrje politike e pushtetarëve ndaj qytetarëve të tyre

Sibel Halimi, zëdhënëse e LDK-së

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi, ka thënë se pandjeshmëria e qeverisë ndaj qytetarëve, mund të emërohet si goditje e ulët dhe hakmarrje politike e pushtetarëve ndaj qytetarëve të tyre.

“Kjo pandjeshmëri e qeverisë ndaj qytetarëve tanë, e shprehur me kaq lehtësi, nuk ka sesi të emërohet ndryshe veçse goditje e ulët e hakmarrje politike e pushtetarëve ndaj qytetarëve të tyre”, ka thënë ajo.

Tutje, Halimi është shprehur se pushtetarët dalin me krenari në konferenca për të kumtuar lajmin se nuk do të ketë paga për mësimdhënësit, mirëpo nuk e kanë parasysh faktin se familjet po ballafaqohen me probleme të mbijetesës, pasi kishte edhe rritje çmimesh në gjithçka.

Ndërkaq, për këtë çështje ka folur edhe Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje(VV), Mimoza Kusari-Lila, e cila ka theksuar se, ligji për greva e përcakton saktë kompensimin ose moskompensimin për grevistët.

Deputetja e VV-së ka thënë se me ligjin mbi grevën, parashihet se punëtorët qoftë në sektorin publik apo në atë privat, të cilët janë pjesë e grevës së deklaruar, sipas rregullave të parapara me ligj, nuk kompensohen për ditët të cilat nuk janë në vendin e punës.

“Në bazë të këtij ligji, do të vendoset për ekzekutimin e pagave për grevistët”, ka thënë Kusari-Lila.
Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika