Hidhet shorti i fazës së 16-të të Ligës së Kampionëve

Shorti i raundit të 16-të të Ligës së Kampionëve, dhe ndeshjet e konfirmuara, datat, ekipet për fazën e parë eliminatore të turneut UEFA

Foto ilustrim

Në Nyon të Zvicrës, u zhvillua shorti për fazën e eliminimit direkt në Ligën e Kampionëve, ku 16 skuadrat e mbetura mësuan se me kë do të takohen kur të rifillojë gara në shkurt 2024.

Skuadra të tilla si Bayern Munich, Arsenal, Real Madrid, Real Sociedad, Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Manchester City dhe Barcelona kanë shkëlqyer në fazën e grupit dhe tani duhet të përgatiten në rrugën drejt trofeut më të rëndësishëm të futbollit të klubeve.

Emra të mëdhenj si Manchester United tashmë janë larguar nga turneu, ndërsa paketat surprizë si Kopenhagen dhe Real Sociedad do të shpresojnë të vazhdojnë aventurën e tyre në kompeticionet më madhështore të të gjitha kompeticioneve evropiane.

Ndërkohë, skuadra që kanë kualifikuar nga vendet e dyta janë Copenhagen, PSV, Napoli, Inter, Lazio, PSG, RB Leipzig dhe Porto.

Shorti i fazës së 16-të të Ligës së Kampionëve:

  • Porto do të përballet me Arsenal
  • Napoli do të përballët me Barcelonën
  • PSG do të përballet me Real Sociedad
  • Inter do të përballët me Atletico Madrid
  • PSV Eindhoven do të përballet me Borussia Dortmund
  • Lazio do të përballët me Bayern Munich
  • Copenhagen do të përballet me Manchester City
  • RB Leipzig do të përballët me Real Madrid

Kur zhvillohen ndeshjet e raundit të 16-të të UEFA Champions League?

Pas një pauze dy mujore nga mesi i dhjetorit, Liga e Kampionëve 2023/24 do të rifillojë me fazën e raundit të 16-të në shkurt 2024.

Ekipet do të luajnë ndeshjet e para të ndeshjeve të tyre më 13, 14, 20 ose 21 shkurt, me ndeshjet e kthimit më .5, 6, 12 ose 13 mars

Golat si mysafirë nuk llogariten në Ligën e Kampionëve pasi rregulli u rrëzua para sezonit 2021/22, kështu që barazimet që janë të barabarta në fund të kohës normale në ndeshjen e dytë shkojnë në kohën shtesë dhe, nëse është e nevojshme, penallti.

Orari i fazës eliminatore të UEFA Champions League

Çerekfinalet zhvillohen në prill, me gjysmëfinalet që fillojnë në ditën e fundit të muajit dhe përfundojnë në maj.

Finalja zhvillohet më 1 qershor, 13 ditë para ndeshjes së parë të Euro 2024 në Gjermani. Ja orari i plotë i fazës me eliminim direkt.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika