Historia e filmit “Oscar”: 10 veprat më të mëdha në historinë e kinemasë

Nga epoka e artit të vjetër deri te kinemaja bashkëkohore, më poshtë keni një perspektivë të gjerë historike dhe kritike mbi 10 veprat më të mëdha që kanë shkruar historinë e filmit të fituar me më shumë Oscar

Fotografi nga posterat e filmave: Titanic, Ben-Hur dhe The Lord of the Rings: The Return of the King.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar, filmat që janë shpërblyer me më shumë çmime janë të rëndësishëm për historinë e kinemasë.

Një fitues i Oscar-it njihet si një vepër e jashtëzakonshme e kinemasë, e cila arrin të kapërcejë pritshmëritë e publikut dhe kritikëve.

“Titanic” (1997) – 11 Oscar

Kjo epope e renesancës së tragjedisë së famshme të Titanic-it është drejtuar nga regjisori James Cameron dhe ka dominuar ceremoninë e Oscarit në vitin 1998. Film mahniti audiencën me historinë e dashurisë së Rose (Kate Winslet) dhe Jack (Leonardo DiCaprio) në anije e cila përplaset me icebergun.

“Ben-Hur” (1959) – 11 Oscar

Kjo histori epike e drejtuar nga William Wyler shënoi një moment kulmor në historinë e kinemasë. “Ben-Hur” tregon historinë e vërtetë të një sklavi romak, Judah Ben-Hur (Charlton Heston), që vuan për të vendosur lirinë e tij gjatë periudhës së perandorisë romake.

“The Lord of the Rings: The Return of the King” (2003) – 11 Oscar

Pjesa e tretë e trilogjisë së famshme të J.R.R. Tolkien-it, e drejtuar nga Peter Jackson, arriti një fitore të paimagjinueshme në ceremoninë e Oscarit në vitin 2004. Filmi shkëlqeu në prodhimin e tij të madhështor, për tregimin emocionues dhe efektet speciale të jashtëzakonshme.

“West Side Story” (1961) – 10 Oscar

Ngjarja muzikale romantike e bazuar në tragjedinë e Romeos dhe Julianës u transformua në një film të madhështor nga regjisori Robert Wise.

“West Side Story” flet për një histori dashurie midis dy fëmijëve të familjeve rivale në lagjen e Jets dhe Sharks në Nju Jorkun e viteve ’50.

“The English Patient” (1996) – 9 Oscar

Ky film romantik-dramatik, i bazuar në romanin me të njëjtin emër të Michael Ondaatje, ndiq rrugët e një ushtari të shtrirë në shtëpinë e një infermiereje gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Gigi” (1958) – 9 Oscar

Ky film është një muzikal romantik i bazuar në një romancë franceze. Ai ndjek rrugëtimin e Gigi (Leslie Caron), një vajzë të re që mëson për artet dhe rritet në një shoqëri elegante në Parisin e shekullit të 19. “Gigi” u shqua për performancat e saj të shkëlqyeshme dhe për estetikën e tij të jashtëzakonshme.

“The Last Emperor” (1987) – 9 Oscar

Ky film historik është bazuar në jetën e Puyi, mbretin e fundit të Kinës. Ai tregon rrugëtimin e tij nga mbretëria në rolin e një qytetari të zakonshëm në Kinën e re.

“The Last Emperor” u vlerësua për përpjekjen e tij artistike dhe për portretizimin e jetës dhe politikës në periudhën e ndryshimeve dramatike në Kinë.

“Schindler’s List” (1993) – 7 Oscar

Ky film i mahnitshëm është bazuar në një histori të vërtetë, në të cilën Oskar Schindler (Liam Neeson), një biznesmen gjerman, shpëton rreth 1,100 hebrenjë nga persekutimi i nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Schindler’s List” është shquar për regjimin e fuqishëm të Steven Spielberg dhe për përshkrimin e thellë emocional të tragjedisë dhe heroizmit.

“The Shape of Water” (2017) – 4 Oscar

Ky film fantastiko-romantik i Guillermo del Toro tregon historinë e Elise (Sally Hawkins), një grua e njomë e cila zhvillon një lidhje të veçantë me një krijesë të pashprehur detare.

“The Shape of Water” u vlerësua për regjinë e tij artistike dhe për interpretimin e shkëlqyeshëm të aktorëve.

“Gone with the Wind” (1939) – 8 Oscar

Filmi i njohur është i bazuar në një roman dhe ndjek historinë e Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) gjatë Luftës Civile Amerikane.

Filmi përjeton dashurinë, humbjen dhe përballjet e Scarlett me të kaluarën dhe të ardhmen. “Gone with the Wind” u shquar për shkallën e prodhimit të lartë dhe për portretizimin e gjallë dhe të rrëfyer të historisë së Amerikës së atëhershme.

Dhjetë filmat e përfshirë në këtë listë u është ofruar një vëmendje e veçantë për shkak të ndikimit të tyre të jashtëzakonshëm dhe aftësisë së tyre për të kapur emocionet e audiencës.

Këta filma kanë shkruar historinë e kinemasë dhe kanë mbetur në mendjen e shikuesve si vepër të jashtëzakonshme artistike.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika