Hoxha: Për BE-në interes madhor është Serbia

Gjatë së martës është mbajtur e ministrave në Këshill të Evropës, ku është diskutuar për agjendën e takimit të 17 majit, por nuk është vendosur nëse votimi për anëtarësim (në KiE) për Kosovën do të jetë pjesë e takimit.

Këtë e ka komentuar analisti Ylli Hoxha, i cili ka thënë se për shtetet kryesore të Bashkimit Evropian “interes madhor” është Serbia e jo Kosova.

“Bashkimi Evropian, gjegjësisht shtetet kryesore anëtare, po ia njohin Serbisë, që duke e sabotuar procesin negociator të na mbajë peng edhe neve. Kjo deshifrohet, duke e kuptuar se interesi madhor i këtyre shteteve në fakt është Serbia, ndërsa ne (Kosova) jemi interesi periferik. Derisa nuk i shërbejmë interesit madhor të përafrimit nga perëndimi, ne jemi të pavlefshëm. Nuk e qajnë kokën për ne”, ka thënë Hoxha në “Debat Plus”.

Kujtojmë se Gjermania dhe Franca vazhdojnë të insistojnë se dërgimi i draft-statutit të asociacionit për interpretim në Gjykatën Kushtetuese do të siguronte votat e nevojshme në Komitetin e Ministrave për anëtarësimin final në Këshillit të Evropës.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika