Hysaj: Liberalizimi i vizave dhe KiE, karotë për formimin e Asociacionit

Historiani dhe ish-diplomati i Kosovës, Ylber Hysa, ka thënë se kalimi i fazës së parë i Kosovës në KiE dhe liberalizimi i vizave, janë vetëm karrem për formimin e Asociacionit

Ish-ambasadori i Kosovës në Mal të Zi, Ylber Hysa

Historiani dhe ish-diplomati i Kosovës, Ylber Hysa, e ka komentuar çështjen e Këshillit të Evropës dhe suksesin e Kosovës në fazën e parë. Në një intervistë për ABC News Albania, ai tha se Kosova e ka rritur rolin e saj së tepërmi në raport me KiE-në, kurse Serbia ka tentuar ta minojë atë.

Ai tha se duhen së paku tri vite që të ketë anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës.

“T’i kthehem edhe një herë politikës reale, të dyja palët si Prishtina dhe Beogradi, e kanë paraqitur çështjen e Këshillit të Evropës, njëra duke e rritur rolin së tepërmi, ndërsa tjetra duke u përpjekur ta zvogëlojë. Të gjithë e dimë si shkon procedura, e kjo ishte vetëm një biletë hyrëse në organizatë, edhe e bazuar edhe në përvojën e të tjerëve nga rajoni, ku së paku duhen dy e ndoshta tre vite, siç ishte rasti me Kroacinë, që të ketë një anëtarësim të plotë në Këshillin e Evropës”, ka thënë ai.

Hysaj ka theksuar se anëtarësimi i Kosovës në KiE dhe liberalizimi i vizave, më shumë janë vetëm si njëlloj shpërblimi për formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

“Derisa të ndodhë kjo, duket si njëlloj karote për Kosovën kur kemi parasysh se para kësaj kishim edhe një vendim për liberalizimin e vizave, u lejuan që të mbahen zgjedhjet në veri të cilat ishin një debakël. Të gjitha këto ndoshta janë një pjesë e karotës për Prishtinën, e cila tani do të duhej të ishte më e qetë para opinionit të vet për të implementuar atë që është paraparë me marrëveshjen e Ohrit dhe këtu gjithsesi përfshihet Asociacioni i Komunave serbe”, ka thënë ai.

Sa i përket Serbisë, Hysa tha se ka të bëjë kryesisht me opinion publik të brendshëm, me narracionin e vjetër të saj se bashkësia ndërkombëtare nuk është e besueshme.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika