Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose të rrëzohet Qeveria Kurti

Ish-deputet nga radhët e LVV-së, Florin Krasniqi, ka thënë se Qeveria Kurti ka punuar intensivisht në mënyrë të dëmshme për Republikën e Kosovës. Sipas tij, Albin Kurti, ka krijuar një bindje të gabuar se Kosova duhet të afrohet me Gjermaninë dhe Evropën

Ish-deputeti i LVV-së, Florin Krasniqi

“Unë kam ardhur këtu për t’iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur që Lëvizja Vetëvendosje e bjen Kosovën në këtë situatë”.

Kështu është shprehur Florin Krasniqi në studion e “Debat Plus”, teksa ka shtuar se Qeveria Kurti ka punuar intensivisht në mënyrë të dëmshme për Republikën e Kosovës.

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka krijuar një bindje të gabuar se Kosova duhet të afrohet me Gjermaninë dhe Evropën.

“Gjermania është shtet i begatë ia kemi pa hajrin, por është i dobët politikisht, as vizat s’po mundet të na heqë. Unë s’jam kundër saj dhe relacionit me Kosovën, por relacioni me Evropën është i nevojshëm, e me Amerikën i shenjtë”, ka thënë ai.

Lidhur me vizitën e fundit të Kurtit në SHBA, Krasniqi ka thënë se Kurti kishte takuar njerëz më të rëndësishëm përgjatë kohës kur ai ishte përkrah tij.

“Njerëz më të rëndsishëm ka takuar kur ka qenë me mua e Visar Ymerin sesa kur ka qenë tash. Kryeministri i Kosovës duhet të takohet me njerëz në State Departament dhe Pentagon ”, ka thënë ai, gjersa ka theksuar se kjo vizitë është shembulli sesi Kurti ka acaruar mardhëniet me SHBA-të.

Duke e cilësuar Kurtin si “të rrezikshëm”, ai ka thënë se Kosova është duke injoruar Amerikën, gjë e cila sipas tij, nuk guxon të ndodhë.

Teksa tregon se sa i zhgënjyer është me punën e deritanishme të Kurtit, ish-deputeti i LVV-së ka thënë se pritshmëritë e tij ndaj Kurtit ishin më të mëdha.

“Kosovës i duhet një lider i fuqishëm, i përkrahur nga miqtë tanë”, ka përfunduar ai.

 

 

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika