Ja çfarë fshihet pas Sushit tradicional Japonez

Mënyra e përgatitjes së "Roll sushi me salmon dhe me avokado"

Sushi Japonz me salmon dhe avokado

Sushi është një pjatë tradicionale japoneze me oriz të përgatitur me uthull, me pak sheqer dhe kripë, që shoqërohet me një larmi përbërësish, të tilla si ushqime deti, shpesh të papërpunuara dhe perime.

Stilet e sushit dhe prezantimi i tij ndryshojnë shumë, por një përbërës kryesor është “orizi i sushit” i njohur gjithashtu edhe si shari ose sumeshi.

Si të përgatisim “Roll sushi me avokado dhe salmon”:

Përbërësit:

1.2 gota Oriz SunRice të stilit japonez Sushi

2.6 fletë alga deti

  1. 1/2 lugë majonezë me vezë të plotë

4.1/2 lugë çaji Wasabi

5.300 gr salmon i klasës Sashimi, i prerë në 6 shirita të trashë

6.1 Avokado, lëkura dhe gurët e hequr, përgjysmuar dhe prerë në feta

  1. 1/2 lugë salcë soje për të shërbyer
Salmon-Avocado-Sushi-Roll

Përgatitja:

Vendosni fletat e algave në një mbështjellëse bambu, pastaj përdorni duar të lagura për të përhapur ¾ filxhan oriz mbi fletën e algave të detit, duke lënë një kufi 3 cm të gjerë përgjatë skajit të sipërm, kombinoni majonezën dhe wasabi në një tas.

Përhapeni pak majonezë wasabi përgjatë qendrës së orizit, sipër shtoni copëzat  salmon dhe pak avokado të prerë në feta. Merrni skajin e dyshekut më afër jush, mbajeni mbushjen në vend ndërsa rrotulloni tapetin për të mbyllur orizin dhe mbusheni me alga deti.

Përsëriteni me fletët e mbetura të algave të detit, orizin dhe mbushjen për të bërë edhe 5 role të tjera.

Pritini rrotullat e sushit në feta 2 cm të trasha. Rregullojini në një pjatë dhe shërbejeni me salcë soje. Variacione: Në vend të salmonit përdorni karkaleca deti të ziera të qëruara ose peshk të papërpunuar.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika