Ja çfarë fshihet pas Sushit tradicional Japonez

Mënyra e përgatitjes së "Roll sushi me salmon dhe me avokado"

Sushi Japonz me salmon dhe avokado

Sushi është një pjatë tradicionale japoneze me oriz të përgatitur me uthull, me pak sheqer dhe kripë, që shoqërohet me një larmi përbërësish, të tilla si ushqime deti, shpesh të papërpunuara dhe perime.

Stilet e sushit dhe prezantimi i tij ndryshojnë shumë, por një përbërës kryesor është “orizi i sushit” i njohur gjithashtu edhe si shari ose sumeshi.

Si të përgatisim “Roll sushi me avokado dhe salmon”:

Përbërësit:

1.2 gota Oriz SunRice të stilit japonez Sushi

2.6 fletë alga deti

  1. 1/2 lugë majonezë me vezë të plotë

4.1/2 lugë çaji Wasabi

5.300 gr salmon i klasës Sashimi, i prerë në 6 shirita të trashë

6.1 Avokado, lëkura dhe gurët e hequr, përgjysmuar dhe prerë në feta

  1. 1/2 lugë salcë soje për të shërbyer
Salmon-Avocado-Sushi-Roll

Përgatitja:

Vendosni fletat e algave në një mbështjellëse bambu, pastaj përdorni duar të lagura për të përhapur ¾ filxhan oriz mbi fletën e algave të detit, duke lënë një kufi 3 cm të gjerë përgjatë skajit të sipërm, kombinoni majonezën dhe wasabi në një tas.

Përhapeni pak majonezë wasabi përgjatë qendrës së orizit, sipër shtoni copëzat  salmon dhe pak avokado të prerë në feta. Merrni skajin e dyshekut më afër jush, mbajeni mbushjen në vend ndërsa rrotulloni tapetin për të mbyllur orizin dhe mbusheni me alga deti.

Përsëriteni me fletët e mbetura të algave të detit, orizin dhe mbushjen për të bërë edhe 5 role të tjera.

Pritini rrotullat e sushit në feta 2 cm të trasha. Rregullojini në një pjatë dhe shërbejeni me salcë soje. Variacione: Në vend të salmonit përdorni karkaleca deti të ziera të qëruara ose peshk të papërpunuar.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika