“Jemi një hap larg zgjedhjeve” – Abdixhiku kërkon dorëheqjen e Kurtit

“E para nuk ndihemi të tradhtuar se pse nuk kemi pasur marrëveshje. Nuk ka pasur asnjëherë marrëveshje mes nesh. E vetmja marrëveshje është kjo e darkës," ka thënë Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku

Lumir Abdixhiku, kryetar i LDK-së

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të japë dorëheqje.

“Meqenëse vullneti është i tij, ne jemi larg një vendim të zgjedhjeve. E vendimi i vetëm është dorëheqja, më pas bëhet shpërbërja”, tha Abdixhiku.

Sipas Abdixhikut, faji nuk është i Kuvendit të Kosovës, por është faji i qeverisë.

“Nuk është faji i kuvendit. Kuvendi i Kosovës është funksional, është i dobët po është reflektim i popullit. Faji është i qeverisë. Kryeministri është dorëhequr, po kërkon zgjedhje, por duke shpërndarë përgjegjësinë e tij”, tha Abdixhiku në T7.

Darka mes VV-së dhe PDK-së ia ka vërtetuar Abdixhikut se opozita nuk ka qenë asnjëherë një.

“Gjithmonë kam thënë se opozita nuk ka qenë asnjëherë një, darka mes Vetëvendosjes dhe PDK-së e ka vërtetuar këtë. Politika opozitare ka qenë që të lëmë 51%’shin të shihet se çfarë mund të bëjë. Vetëm falë politikës opozitare të LDK-së, kjo ka qenë rruga, se përndryshe boksa e rrahje kishin këta tjerët aty, jo ne. Falë politikës tonë u pa se çfarë mund të bëjë 51%’ shi e shihet që s’ka bërë asgjë”, shtoi Abdixhiku.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika