Kamberi mban takime në PE dhe KiE, diskuton për diskriminim e shqiptarëve në Preshevë

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, në takimet e mbajtura në PE dhe KiE ka diskutuar për çështjen e diskriminimit të shqiptarëve në Preshevë dhe ka kërkuar përmbushjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në atë zonë

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka mbajtur takime në Parlamentin Evropian (PE) dhe Këshill të Evropës (KiE).

Në këto takime është diskutuar për diskriminimin e vazhdueshëm të shqiptarëve, veçanërisht në Preshevë.

“Kërkuam përmbushjen e të drejtave themelore të shqiptarëve në Luginë, duke përfshirë integrimin e tyre në shoqëri dhe në strukturat indtitucionale e publike”, ka shkruar Kamberi.

Ai ka bërë të ditur se kanë insistuar në implementimin e marrëveshjeve të cilat sipas tij, i ka nënshkruar Beogradi me përfaqësuesit instituciinal e politik të Luginës së Preshevës dhe vendosjen e simetrisë për të garantuar të drejtat e shqiptarëve.

“Faleminderit për përkrahjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Këshillit Kombëtar Shqiptarë sikurse edhe Flora Ferati-Sachsenmaierdhe të gjithë të përfshirët në këtë nismë të rëndësishme”, ka shkruar tutje deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë.

Në fund ai është shprehur se janë bashkë për drejtësi dhe barazi për të gjithë.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika