Kansas: Tornado shkakton dëme të rënda

Struktura të dëmtuara sidomos në periferi

Në SHBA, në një pjesë të shtetit të Kansasit ka pasur një tornado ku ka shkaktuar dëme të mëdha, jo vetëm duke i lënë pa energji, por në disa video të publikuara në rrjetin social Twitter, shihen edhe ndërtesa pa kulme e makina të shtypura.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) kishte paralajmëruar për stuhi të rënda në shtetin e Midwest-it, përfshirë  edhe Kansasin, Lowa-n, Misurin dhe Nebraskën.

Shumë struktura janë dëmtuar, sidomos në periferi, por që nuk ka pasur raportime për lëndime të rënda.

Në një konferencë për shtyp të shtunën në mëngjes, zyrtarët lokalë kanë thënë se nuk ka të vdekur, pavarësisht shkallës së dëmtimit të ndërtesave dhe makinave.

“Lajmi i mirë është se nuk kemi gjetur më shumë lëndime sesa kemi folur mbrëmë,” ka thënë shefi i zjarrfikësve, Chad Russell për mediat lokale.

“Ne nuk kemi raporte për viktima. Nuk kemi asnjë shpëtim të pazgjidhur, kështu që nuk kemi asnjë që dimë se është bllokuar në një ndërtesë, tani që po pret që ne t’i shpëtojmë.”

“Tani për tani, gjithçka po shkon vërtet mirë për aq sa mundet, duke marrë parasysh rrethanat,” ka shtuar shefi i policisë Buck Buchanan, kanë bërë të ditur mediat amerikane, transmeton RTV Dukagjini.

Videot që qarkullojnë duken tmerruese ku shihen ndërtesa të shkatërruara, makina të dëmtuara dhe dëme të tjera materiale.

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika