Këngëtarja dhe aktorja, Jane Birkin, vdes në moshën 76-vjeçare

Jane Birkin ka vdekur në moshën 76-vjeçare. Ajo ishte këngëtare dhe aktore anglo-franceze

Jane Birkin si një aktore e re në Londër, shtator 1964./ Foto: Getty Images.

Këngëtarja dhe aktorja, Jane Birkin, e cila ishte bërë ikonë e modës në Francë, ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare.

Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, ylli anglo-francez ishte i njohur për marrëdhënien e saj personale dhe artistike me kompozitorin, Serge Gainsbourg, dhe u konsiderua si një ikonë e stilit në fund të viteve 1960 dhe 1970.

Ajo ishte lindur në Londër, por famën e kishte gjetur duke kënduar në frëngjisht, duke u zhvendosur atje në vitet 1970.

Mediat franceze raportuan se ajo u gjet e pajetë në shtëpinë e saj në Paris.

Marrëdhënia e saj personale dhe artistike me kompozitorin, Gainsbourg, e bëri atë të famshme në mbarë botën pas hitit të tyre ndërkombëtar “Je t’aime… moi non plus”.

Dueti mes tyre u regjistrua në vitin 1968, disa muaj pasi u takuan në xhirimet e filmit “Slogan”.

Birkin e lindur në Londër u bë i famshëm në botë së bashku me partnerin këtu, muzikantin francez Serge Gainsbourg./ Foto: BBC

Kompozitori, Serger Gainsbourg, punoi në radio në disa vende dhe u dënua nga Vatikani për shkak të teksteve të tij të hapura seksuale, por e prezantoi çiftin në një audiencë të re ndërkombëtare.

Birkin dhe Gainsbourg ishin së bashku për 12 vjet, por mbetën miq edhe pas ndarjes së tyre. Gainsbourg, i cili ishte 18 vjet më i madh se Birkin, kishte shkruar këngë për të vite më vonë.

Çifti kishte një vajzë, Charlotte Gainsbourg, e cila është një aktore dhe këngëtare e vlerësuar me çmime.

Marrëdhënia e tyre është përshkruar shpesh si “e trazuar”, dhe Birkin shkroi për dhunën midis të dyve në ditarët e saj të vitit 2020, si dhe sfidat e alkoolizmit të Gainsbourg.

Por ajo mbronte shpesh njeriun me të cilin u lidh aq ngushtë, duke përfshirë edhe akuzat e një këngëtari që ai ishte një “ngacmues” në një intervistë në Times në 2020.

Por, ajo vazhdoi të promovonte punën e tij shumë kohë pas vdekjes së tij në 1991.

Ajo luajti në rreth 70 filma në një karrierë aktrimi që përfshin gjashtë dekada./ Foto: Getty Images

Dyshja u ndanë në vitin 1981 dhe Birkin vazhdoi karrierën e saj të aktrimit dhe këngës, duke lëshuar albume duke përfshirë, Baby Alone në Babylone në 1983 dhe Amour des Feintes në 1990.

Para se të transferohej në Francë dhe të takonte Gainsbourg, ajo ishte e martuar me kompozitorin britanik, John Barry, deri në fund të viteve 1960.

Vajza e tyre, Kate Barry, ishte një fotografe mode që punonte për Vogue dhe vdiq në vitin 2013, në moshën 46-vjeçare.

Gjithashtu, Birkin, ka një vajzë të tretë muzikanten, modelen dhe aktoren, Lou Doillon, nga marrëdhënia e saj e viteve 1980 me regjisorin francez të filmit, Jacques Doillon.

Meritat e aktrimit të Birkin përfshinin filma të tillë si klasikët e vitit 1966: “Blow Up”, “Death on the Nil (1978)” dhe “Evil Under the Sun (1982)”.

Ajo publikoi një album të shkruar vetë në vitin 2002 të quajtur “Arabesque”, dhe një koleksion regjistrimesh live në 2009 nën titullin “Jane at the Palace”.

Ajo ishte gjithashtu një modele dhe u pa gjerësisht si një modele e modës, duke frymëzuar çantën Birkin, një stil i vënë në prodhim nga Hermes në 1984.

Çanta e madhe prej lëkure u bë e njohur në mbarë botën dhe ka sjellë disa imitime. Por, në vitin 2006, Birkin i tha Guardian: “Më pëlqen, por kam aq shumë gjëra në të saqë besoj se është pjesë e arsyes që kam.”

Birkin bëri fushatë për kauza të shumta gjatë gjithë jetës së saj – duke përfshirë kërkesën e Hermes të heqë emrin e saj nga produkti i saj në vitin 2015 për shqetësimet e mirëqenies së kafshëve, raporton BBC.

Birkin vazhdoi të performonte në të shtatëdhjetat e saj./ Foto: Getty Images

Menna Rawlings, ambasadorja britanike në Francë, i bëri homazhe asaj në Twitter, duke e përshkruar atë si “artistja më franceze e britanikëve”.

Presidenti francez Emmanuel Macron e përshkroi Birkin si një “ikonë franceze” dhe një “artiste të plotë” që “la trashëgim melodi dhe imazhe që nuk do të na lënë kurrë”.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, gjithashtu bëri homazhe, duke thënë: “Përmes muzikës dhe talentit të saj, ajo kapërceu brezat”.

Ajo u trajtua për leukemi në fund të viteve 1990 dhe u raportua në shtator 2021 se ajo kishte pësuar një goditje, duke e detyruar atë të anulonte një paraqitje të planifikuar në një festival amerikan të filmit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika