Kim Jong Un kërcënon të vendosë armë bërthamore për ShBA-të

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jon Un ka kërcënuar se mund të nisë një luftë bërthamore dhe ka shtuar mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Deklarana e Kim Jon Un erdhi pasi ShBA, Koreja e Jugut dhe Japonia forcuan bashkëpunimin e tyre duke kërcënuar Phenianin

Ilustrim

Udhëheqësi i  Koresë së Veriut,  Kim Jon Un ka kërcënuar se do të nisë një luftë  bërthamore . Kërcënimi ai e bëri të premtën e 18 nëntorit gjatë monitorimit të lëshimit të një rakete ndërkontinentale (ICBM).

Deklarata e tij u lëshua pasi Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia forcuan bashkëpunimin e sigurisë mes kërcënimeve të Phenianit. Tre krerët e shteteve më parë nuk përjashtuan mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore për të larguar kërcënimin e Koresë së Veriut.

Duke u përballur me kërcënimin e SHBA-ve, Kim u zotua gjithashtu se do të përdorë armë bërthamore.

ShBA siç shkruan CNN, do t’i kërkojë Kinës të ndihmojë ‘kontrollin’ e Koresë së Veriut në lidhje me raketat.

“(Pheniani) do të reagojë plotësisht ndaj armëve bërthamore dhe konfrontimit total në një shkallë të gjerë”, ka thënë Kim të premten.

Sipas raporteve të mediave të Koresë së Veriut, KCNA, lëshimi i ICBM i tipit Hëasong-17 demonstroi besueshmërinë e sistemit të ri kryesor të armëve strategjike.

“Kim Jong Un tha se erdhi për të konfirmuar edhe një herë se fuqia bërthamore e DPRK (Republika Popullore Demokratike e Koresë ose Koreja e Veriut) është për të kapërcyer kërcënimin bërthamor”, thuhet në raportin e mediave.

Raketa rrëshqet në një lartësi maksimale prej 6040 km dhe fluturon për 999 km. Raketa u ul me saktësi në një zonë të caktuar të Detit Lindor, ose Detit të Japonisë.

Vlen të theksohet, se të premten e 18 nëntorit Korea e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) me rreze të mjaftueshme për të goditur territorin e ShBA-së, ka thënë ministri i Mbrojtjes i Japonisë, Yasukazu Hamada.

ShBA-të e kanë dënuar nisjen, ndërsa Koreja e Jugut ka urdhëruar masa më të forta parandaluese kundër Veriut.

Japonia thotë se raketa që u lëshua nga Korea e Veriut pati kapacitet për të arritur në tokën e ShBA-së

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika