Klinaku: Ministri i financave është mashtrues, po e gënjen publikun

Faton Klinaku, nga Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), pretedon se Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka mashtruar publikun

Faton Klinaku, nga OVL-UÇK, ka thënë se Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka mashtruar publikun duke lexuar vetëm një nen përderisa duhet lexuar gjithë ligji.

Sipas tij, asnjë ligj mbi veteranët nuk mund të jetë funksional përderisa nuk përfundon kategorizimi i veteranëve.

Gjersa lexonte ligjet, Klinaku ka thënë se politikanët dhe çdo qeveri e ka trajtuar çështjen e veteranëve për çështje votash. Ai ka thënë se populli i voton pa ditur se çështja e veteranëve nuk mund të vërtetohet përderisa dokumentacionet janë në prokurori.

Sipas Vehbi Kajtazit, zgjedhja më e mirë do të ishte të shpallurit dokumentet e pavlefshme, ashtu që, forma e procesit të ndryshonte dhe njerëzit mos të kishin mundësinë e vetshpalljes veteran.

Organizata e UÇK-së kishte kërkuar që procesi i verifikimit të kthehej nga zero, mirëpo një kërkesë e tillë ishte refuzuar nga Sami Kurteshi, nga Lëvizja Vetvendosje, duke thënë se lënda ishte tashmë në Gjykatë.

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika