Kolektivi Feminist marshojnë “për shoqëri të lirë dhe të barabartë”

Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist ka organizuar marsh protestues për Ditën e Punës ku kërkohet ndërgjegjësim për punëtorët e shërbimit publik

Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist ka organizuar marsh protestues për Ditën e Punës ku kërkohet ndërgjegjësim për punëtorët e shërbimit publik.

“Poshtë kapitalizmit, liri klasës punëtore”, “Poshtë oligarkët ekonomik”. “Poshtë kapitalizimi”, “Gratë nuk pushojnë as të dielave”, ishin disa nga parullat me të cilat po marshohet në drejtim të qeverisë.

Ky marsh ka filluar nga sheshi “Zahir Pajaziti”.

Ndërkohë, gjatë ditës së sotme, janë realizuar edhe protesta të tjera dhe aksione simbolike para objektit të Qeverisë së Kosovës.

SBAShK me 11 kërkesa për qeverinë, Jasharaj: Të mos përsëritet viti 2022 me protesta masive

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika