Kolona e artit ukrainas sfidon bombat ruse për t’u ekspozuar në Madrid

Veprat e rralla të artit bëjnë një udhëtim të rrezikshëm nga Kievi për ekspozitën e madhe të artit avangard të Ukrainës

Një vepër arti përgatitet përpara se të dërgohet në Museo Nacional Thyssen-Bornemisza të Madridit për ekspozitën e ardhshme Eye of the Storm: Modernizmi në Ukrainë, 1920-1930.

Një autokolonë sekrete me dy kamionë që përmbante 51 vepra të rralla arti rrëshqiti nga Kievi herët të martën e kaluar, disa orë përpara se valët e raketave ruse të fillonin të binin shi mbi kryeqytetin dhe qytetet e tjera anembanë Ukrainës.

Stafi i muzeut mban një vepër arti për t’u transportuar me autokolonë nga Kievi në Madrid

Një mision për të transportuar punimet në perëndim në Lviv, përtej kufirit në Poloni dhe më pas 3 mijë kilometra nëpër Evropë në Madrid ishte papritur i rrezikshëm, madje edhe për kohën e luftës. Pjesa më e madhe e vendit u zhyt në errësirë ​​pasi infrastruktura energjetike u vu nën zjarr. Lviv ishte në shënjestër ndërsa kamionët kalonin.

Ndërsa, kamionët iu afruan kufirit Ukrainë-Poloni, një raketë e humbur ra në fshatin e afërt polak të Przewodow, duke kërcënuar një përshkallëzim të madh të luftës.

Pas pesë ditësh në rrugë, veprat e artit arritën në destinacionin e tyre, Museo Nacional Thyssen-Bornemisza në kryeqytetin spanjoll, ku javën e ardhshme ato do të shfaqen në një ekspozitë të madhe të artit avangard ukrainas.

Në syrin e stuhisë: Modernizmi në Ukrainë në vitet 1900-1930 mbështetet nga Muzetë për Ukrainën, një nismë e mbështetur nga muzetë dhe galeritë evropiane për të mbrojtur dhe festuar objektet dhe koleksionet kulturore të Ukrainës.

Ekspozita pretendon të jetë sondazhi më gjithëpërfshirës i artit modern ukrainas deri më sot, me vepra të papara më parë të huazuara nga Muzeu Kombëtar i Artit të Ukrainës dhe koleksione private, ndër të tjera.

Të 70 veprat e shfaqura përfshijnë piktura vaji, skica, kolazhe dhe dizajne teatrore, dhe prezantojnë vepra nga modernistët ukrainas Oleksander Bohomazov, Vasyl Yermilov, Viktor Palmov dhe Anatol Petrytskyi. Ai gjithashtu shfaq vepra të artistëve që kanë lindur dhe kanë filluar karrierën e tyre në Ukrainë, por u bënë të famshëm jashtë vendit, duke përfshirë Alexandra Exter, Wladimir Baranoff-Rossine dhe Sonia Delaunay.

Modernizmi ukrainas u zhvillua në sfondin e Luftës së Parë Botërore, perandorive në rënie, revolucionit rus të vitit 1917 dhe luftës së pavarësisë së Ukrainës që pasoi, dhe krijimit përfundimtar të Republikës Sovjetike Socialiste të Ukrainës.

Gjatë represionit stalinist të inteligjencës ukrainase, artistë, shkrimtarë dhe drejtorë teatri u burgosën në gulag dhe u ekzekutuan.

Ekspozita mbështetet nga Muzetë e Ukrainës, një nismë e mbështetur nga muzetë dhe galeritë evropiane për të mbrojtur dhe festuar objektet dhe koleksionet kulturore të Ukrainës

Koleksionistja e artit, Francesca Thyssen-Bornemisza, e cila themeloi Muzetë për Ukrainën në mars, tha se kamionët që përmbanin veprat e artit ishin “të paketuara në fshehtësi për të mbrojtur referencën vizuale të eksportit më të madh dhe më të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore të Ukrainës që ishte larguar nga vendi që nga viti. fillimi i luftës”.

Ajo shtoi: “Sjellja e këtyre veprave në siguri nuk ishte pa rrezik, por përparësia për ta bërë këtë mbeti kryesisht për shkak se ushtria ruse ka demonstruar mungesë respekti të vazhdueshme ndaj besëlidhjeve të Konventës së Hagës. Ata kanë nxitur plaçkitje masive në të gjitha territoret e pushtuara dhe mbi 500 objekte të trashëgimisë kulturore janë shkatërruar”, shkruan The Guardian.

Lufta e Rusisë në Ukrainë ishte “jo vetëm për vjedhjen e territorit, por për kontrollin e narrativës dhe trashëgimisë kulturore të kombit”, tha ajo. “Ndërsa shikojmë historinë të përsëritet, kjo ekspozitë është një kujtesë e fuqishme se sa afër jemi me një fatkeqësi tjetër.”

Ekspozita do të hapet me një video mesazh nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy. Një simpozium i figurave kulturore evropiane do të diskutojë rolin e solidaritetit kulturor në kohë krize.

Ekspozita do të qëndrojë në Madrid deri në prillin e ardhshëm, dhe më pas do të zhvendoset në Këln dhe ndoshta në vende të tjera evropiane.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika