Konjufca pret në takim ministren Fajon, thotë se Sllovenia është partner strategjik i rëndësishëm i Kosovës

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon. Në këtë takim, Konjufca ka falënderuar ministren Fajon për "mbështetjen koherente në rrafshin politik dhe atë ekonomik të Sllovenisë ndaj Kosovës"

Kreu i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe ministrja e Punëve të Jahtme të Sllovenisë, Tanja Fajon

Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon.

“Kryetari Konjufca e falënderoi ministren Fajon për përkrahjen gjatë kohës si eurodeputete dhe raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, si dhe për mbështetjen koherente në rrafshin politik dhe atë ekonomik të Sllovenisë ndaj shtetit tonë”, thuhej në njoftim.

Në këtë takim Konjufca ka theksuar se “Sllovenia mike është partner strategjik i rëndësishëm i Republikës së Kosovës”.

Tutje ai ka shprehur përkushtimin për intensifikimin e bashkëpunimit në fusha dhe projekte me interes të përbashkët, duke përfshirë edhe sferën e legjislativit dhe të diplomacisë parlamentare.

“Kryediplomatja Fajon, e cila shoqërohej nga delegacioni slloven dhe ambasadorja Minca Benedejčič, i vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht të mira dypalëshe, të cilat datojnë prej kohësh, dhe rikonfirmoi mbështetjen pa rezervë të Sllovenisë si shtet i Bashkimit Evropian për proceset e integrimit euroatlantik të Republikës së Kosovës”, thuhej tutje në njoftim.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika