Konjufca pret në takim ministren Fajon, thotë se Sllovenia është partner strategjik i rëndësishëm i Kosovës

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon. Në këtë takim, Konjufca ka falënderuar ministren Fajon për "mbështetjen koherente në rrafshin politik dhe atë ekonomik të Sllovenisë ndaj Kosovës"

Kreu i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe ministrja e Punëve të Jahtme të Sllovenisë, Tanja Fajon

Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka pritur në takim ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon.

“Kryetari Konjufca e falënderoi ministren Fajon për përkrahjen gjatë kohës si eurodeputete dhe raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, si dhe për mbështetjen koherente në rrafshin politik dhe atë ekonomik të Sllovenisë ndaj shtetit tonë”, thuhej në njoftim.

Në këtë takim Konjufca ka theksuar se “Sllovenia mike është partner strategjik i rëndësishëm i Republikës së Kosovës”.

Tutje ai ka shprehur përkushtimin për intensifikimin e bashkëpunimit në fusha dhe projekte me interes të përbashkët, duke përfshirë edhe sferën e legjislativit dhe të diplomacisë parlamentare.

“Kryediplomatja Fajon, e cila shoqërohej nga delegacioni slloven dhe ambasadorja Minca Benedejčič, i vlerësoi marrëdhëniet tradicionalisht të mira dypalëshe, të cilat datojnë prej kohësh, dhe rikonfirmoi mbështetjen pa rezervë të Sllovenisë si shtet i Bashkimit Evropian për proceset e integrimit euroatlantik të Republikës së Kosovës”, thuhej tutje në njoftim.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika