Kostoja e jetesës dhe thatësira në Kenia

Në kontenë veriore të Kenias Samburu, disa barinjve mund t'u duhet të anashkalojnë votimin në zgjedhjet e vendosura, sepse thatësira e madhe i ka detyruar ata të migrojnë qindra milje në kërkim të kullotave dhe ujit

Kostoja e jetesës dhe thatësira në Kenia
Kostoja e jetesës dhe thatësira në Kenia

Thatësia e madhe në Kenia ka detyruar mijëra vendas të udhtojnë me qindra milje larg vendbanimit të tyre në kërkim të ujit dhe kullosave për familjen dhe bagëtit e tyre.

Njerëzit janë të përqendruar në përpjekjet për të shpëtuar kafshët dhe mjetet e jetesës, në vend që të hedhin votën e tyre.

Paul Paradisi është një administrator i Koiting Location në qark.

“Njerëzit tanë kanë shkuar shumë larg për të kërkuar kullota dhe kur bëhet fjalë për çështjet zgjedhore, ne mund të humbasim shumë vota sepse këto janë gati 200 kilometra larg këtu dhe ata do të fitojnë. Nuk mund të kem një mundësi për t’u kthyer dhe për të votuar, kjo është një sfidë”, tha Location.

Banorët në Kenia po përballen me mungesë akute ushqimore për shkak të reshjeve të dobëta. Çmimet e ushqimeve janë rritur gjithashtu.

Paul Paradisi
Paul Paradisi

Dhe kjo gjithashtu prek njerëzit që jetojnë në qytete, si Nairobi. Phylis Kanywira është një prej tyre.

“Ka qenë shumë për ne. P.sh., nëse bëni buxhetimin si bënit dikur, sot bëni pazar vetëm për naftë. Nuk mund të bësh pazar për gjëra të tjera sepse çmimet janë shumë të larta”, shtoi Phylis.

Nivelet e borxhit për vendin janë rritur gjithashtu në rreth 70 miliardë dollarë, ose 67% e PBB-së. Presidenti aktual Uhuru Kenyatta, i cili duhet të tërhiqet pas dy mandateve, thotë se huamarrja – përfshirë 8 miliardë dollarë nga Kina, financoi infrastrukturën shumë të nevojshme dhe ndihmoi në nxitjen e zhvillimit.

Shumë votues duan ndryshim, të frustruar nga korrupsioni dhe çmimet në rritje. Por të dy kandidatët kryesorë që konkurrojnë për të pasuar Kenyatta kanë lidhje me të.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika