Krasniqi akuzon Kurtin: Shiheni si po e mbron Specialen, me dhunë e arrestime

"Krejt ju që thuani se Kurti nuk e bëri Gjykatën Speciale, shiheni si po e mbron atë, me dhunë e arrestime", janë fjalët e Frashër Krasniqit, i cili ka akuzuar Kurtin pas arrestimit të kryetarit dhe pesë aktivistëve të PSD-së

Për arrestimin e kryetarit dhe pesë aktivistëve të PSD-së, Frashër Krasniqi ka akuzuar Kurtin duke thënë se “krejt ju që thuani se Kurti nuk e bëri Gjykatën Speciale, shiheni si po e mbron atë, me dhunë e arrestime”.

Ndryshe, Partia Socialdemokrate e ka pritur me protestë kryetaren e Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, gjatë vizitës së saj në Kosovë të mërkurën.

Aktivistët e PSD-së janë mbledhur përpara vendit ku Trendafilova do të mbajë takim me shoqërinë civile.

“TrendafilOUT”, “UÇK-ja nuk mund të gjykohet”, “Historia është shkruar, propaganda ka dështuar”, janë disa nga pankartat e mbajtura nga aktivistët e PSD-së.

Trendafilova kishte tentuar edhe dy herë të tjera të vijë në Kosovë, por i kishte anuluar vizitat.

Fillimisht në qershor të vitit 2022 me arsyetimin e pjesëmarrjes së madhe në një takim, ajo diskutimet i realizoi online.

Kurse, në shtator takimin e anuloi për shkak të protestës së Partisë Socialdemokrate.

Megjithatë, i çuditshëm është fakti që mediet janë ftuar, por që nuk do të lejohen të kenë kamerat e tyre në sallën e konferencës.

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika