Krivokapiq refuzon t’ia dorëzojë detyrën Abazoviqit

Ish-kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, nuk respekton protokollin për dorëzimin e detyrës kryeministrit të ri, Dritan Abazoviq

Krivokapiq, duke folur për dorëzimin e detyrës kryeministrit të ri, ka thënë se nuk dëshiron të japë legjitimitet duke simuluar rregullsinë, siç tha ai, shkelje evidente të postulateve demokratike dhe ligjore.

Ish-kryeministri ka shkruar në rrjetin social Twitter se dorëzimi i detyrës së kryeministrit si gjest protokollar, praktikohet vetëm në kushte të legjitimitetit të padiskutueshëm.

‘’Duke qenë se kemi shkelur procedurat kushtetuese dhe afariste, nuk dua t’i jap legjitimitet shkeljes së dukshme të postulateve demokratike dhe ligjore duke simuluar rregullsinë”, ka shkruar Krivokapiç në Twitter.

Ai shtoi se ka lënë një mesazh të qartë në kabinet për kalueshmërinë: “Do të kalojë!”, ka shkruar ish-kryeministri.

Dritan Abazoviq zgjidhet kryeministër i Malit të Zi

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika