Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Përveç 11 të vdekurve, deri tani numërohen rreth 34 persona të plagosur, raportojnë mediat kroate

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës.

Sipas informacioneve jozyrtare janë plagosur 34 persona, raporton “Jutarnji“.

Autobusi me targa polake doli nga rruga nga Breznički Hum për në Komin, në drejtim të Zagrebit, rreth orës 05:30. Ndërkaq, Departamenti i Policisë së Varazhdinit ka deklaruar se lokacioni i saktë është ndërmjet Jarek Bisaskit dhe Podvorecit.

Deri tani nuk dihen shkaqet e aksidentit dhe as rrethanat që shpunë deri në këtë rezultat.

Bëhet e ditur se policia ndodhet në vendngjarje e bashkë me të, edhe ekipet e emergjencës dhe zjarrfikësit për të ndihmuar në shpëtimin e viktimave.

Në orën 09:30, është paralajmëruar një konferencë e jashtëzakonshme për shtyp në Varazhdin, ku do të flasë ministri i Punëve të Brendshme dhe shefi i Shtabit të Mbrojtjes Civile të Republikës së Kroacisë, Davor Bozhinoviq, drejtor i Institutit Kroat për Mjekësi Emergjente. M.Sc. Maja Grba-Bujević, nënprefekt dhe kryetar i shtabit të mbrojtjes civile të Qarkut Varaždin Silvija Zagorec, kreu i UP-së së, Varaždinit Predrag Benči ć, kreu i Zyrës Rajonale të Mbrojtjes Civile të Qarkut, Varaždin Ivica Matošić, drejtor i Institutit të Mjekësisë Mjekësore të Qarkut të Varazhdinit Mladen Smoljanec dhe një specialist i kirurgjisë abdominale në Spitalin e Opçës në Varazhdin, Ranko Stare.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika