Kroacia dëbon 24 rusë, duke përfshirë 18 diplomatë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Evropiane e Kroacisë, të hënën e 11 prillit e ka shprehur dënimin për agresionin në Ukrainë teksa ka njoftuar se 18 diplomatë dhe gjashtë anëtarë të stafit teknik të ambasadës duhet të largohen nga vendi.

Sipas “Index.hr”, ky vendim është në përputhje me Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Në njoftimin e ministrisë thuhet se të hënën Kroacia ia ka shprehur dënimin ambasadorit rus në Kroaci, me të cilin e informon Rusinë për zvogëlimin e numrit të stafit diplomatik dhe administrativo-teknik të ambasadës ruse në Zagreb.

“Është kërkuar që 18 diplomatë dhe gjashtë anëtarë të stafit administrativ dhe teknik (gjithsej 24 punonjës) të Ambasadës së Federatës Ruse në Republikën e Kroacisë të largohen nga Republika e Kroacisë”, thuhet në deklaratë.

Po ashtu, zyrtarët e lartë të Kroacisë kanë deklaruar se presin që Rusia të sjellë përgjegjësit për krimet para drejtësisë.

Kroacia i është bashkuar kështu një numri shtetesh evropiane si Polonisë, Gjermanisë, Francës, Italisë, Spanjës e të tjera.

Ndryshe, qeveria gjermane ka dëbuar 40 diplomatë rusë dhe i ka cilësuar ata si të “padëshiruar” në vendin e tyre, pas pamjeve tronditëse që kanë ardhur nga rrethinat e Kievit, me largimin e uzurpatorëve rusë në Ukrainë.

Franca nga ana tjetër, ka bërë me dije se ka dëbuar 35 diplomatë rusë pas ngjarjeve, duke e bërë kështu totalin e diplomatëve të dëbuar nga dy prej vendeve më kryesore në Evropë në 75.

Po ashtu, Qeveria gjermane ka vendosur që disa prej tyre, t’i cilësojë si të padëshiruar, ose të njohur me termin “non grata”.

Në mesin e shteteve që i janë bashkuar shteteve evropiane, janë edhe Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut.

Mali i Zi shpall 4 diplomatë rusë persona non grata

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika