Kurti dhe Vuçiq rinisin bisedimet

Në Ohër po vazhdon takimi i përbashkët në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi

Pas një pauze mbi njëorëshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kanë rinisur bisedimet nën ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë.

Dy udhëheqësit po takohen me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE-së, për të diskutuar zbatimin e një plani evropian për normalizimin e marrëdhënieve.

BE-ja më herët tha se Kurtit dhe Vuçiqit do t’iu prezantojnë një “plan të konsoliduar” të zbatimit të këtij propozimi, i cili synon t’i çojë palët drejt një marrëveshjeje përfundimtare.

Para takimit trepalësh, Borrelli e Lajçaku kanë takuar ndaras kryeministrin e Kosovës dhe presidentin e Serbisë.

Së pari, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, u takua me përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell e emisarin e BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

Pastaj, ata kanë pritur në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika