Kurti kujton diktaturën e Pinochetit: Sepse të zhdukurit me dhunë, janë trashëgimi e përbashkët botërore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurtika thënë se sot bëhen 50 vite nga dita kur u instalua një nga diktaturat më të egra të shekullit XX

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurtika thënë se sot bëhen 50 vite nga dita kur u instalua një nga diktaturat më të egra të shekullit XX.

Sipas Kurtit, 33 vite nga fundi i diktaturës së Pinochetit, në Kili edhe 1162 njerëz ende figurojnë të zhdukur.

Ashtu siç sipas tij, 24 vite pas luftës, në Kosovë edhe 1617 njerëz janë ende të zhdukur, ndër ata që u rrëmbyen dhe u zhdukën me dhunë nga forcat e armatosura dhe autoritetet e Serbisë.

“I kujtojmë, sepse të zhdukurit me dhunë, janë trashëgimi e përbashkët botërore!”, ka shkruar Kurti në “facebook”.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika