Kurti kujton diktaturën e Pinochetit: Sepse të zhdukurit me dhunë, janë trashëgimi e përbashkët botërore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurtika thënë se sot bëhen 50 vite nga dita kur u instalua një nga diktaturat më të egra të shekullit XX

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurtika thënë se sot bëhen 50 vite nga dita kur u instalua një nga diktaturat më të egra të shekullit XX.

Sipas Kurtit, 33 vite nga fundi i diktaturës së Pinochetit, në Kili edhe 1162 njerëz ende figurojnë të zhdukur.

Ashtu siç sipas tij, 24 vite pas luftës, në Kosovë edhe 1617 njerëz janë ende të zhdukur, ndër ata që u rrëmbyen dhe u zhdukën me dhunë nga forcat e armatosura dhe autoritetet e Serbisë.

“I kujtojmë, sepse të zhdukurit me dhunë, janë trashëgimi e përbashkët botërore!”, ka shkruar Kurti në “facebook”.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika