Kurti mirëpret delegacionin norvegjez nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës

Kryeministri Kurti, dhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës Ahmeti, kanë mirëpritur në delegacionin norvegjez nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE)

Pamje nga takimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, këtë të martë kanë mirëpritur në ndërtesën e Qeverisë delegacionin norvegjez nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE), të udhëhequr nga deputetja Ingjerd Schou.

“Aty u diskutua për aplikimin e Kosovës dhe rrugën e saj drejt anëtarësimit të plotë në Këshillin e Evropës. Kryeministrit ritheksoi dhe rikonfirmoi përkushtimin e vendit tonë për anëtarësim në këtë organizatë ndërkombëtare dhe për respektimin e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe sundimit të ligjit, si vlera kryesore e Këshillit të Evropës e të përbashkëta me Kosovën”, njofton Kryeministria.

Pamje nga takimi

Kurti ka njoftuar delegacionin nga Norvegjia me aktualitetin politik, zhvillimet e fundit, dhe punën e qeverisë.

“Diskutuan për përfitimet e qytetarëve të Republikës së Kosovës nga anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës dhe për progresin në fushën e demokracisë dhe sundimit të ligjit në dy vitet e fundit që e kanë bërë aplikimin tonë të natyrshëm”, thuhet tutje në njoftim.

Kryeministri Kurti ka falënderuar Norvegjinë për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Kosovës, dhe për përkrahjen e kandidaturës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika