Kurti takohet me eurodeputetin Kovatchev, merr mbështetjen për aplikimin e Kosovës në BE

Gjersa Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon vizitën e tij në Strasburg, i njëjti është takuar mne eurodeputetin Kovatchev. Ky i fundit ka dhënë mbështetjen e tij të plotë për aplikimin e Kosovës në Bashkimin Evropian

(Majtas) Kryeministri Kurti dhe eurodeputeti nga grupi i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Andrey Kovatchev (djathtas)
(Majtas) Kryeministri Kurti dhe eurodeputeti nga grupi i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Andrey Kovatchev (djathtas)

Është eurodeputeti nga Bullgaria, Andrey Kovatchev, nga grupi i Partisë Popullore Evropiane (EPP) ai i cili ka dhënë mbështetjen e tij për aplikimin e Republikës së Kosovës në Bashkimin Evropian.

Këtë e ka thënë vet Kovatchev përgjatë takimit të tij me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, bën të ditur Zyra e Kryeministrit.

“Eurodeputeti Kovatchev theksoi se heqja e regjimit të vizave për Kosovën duhet të vazhdojë pa vonesa, teksa kanë mbetur edhe pak hapa deri në përfundimin e këtij procesi. Ai po ashtu dha mbështetjen e tij të plotë për aplikimin e Kosovës në Bashkimin Evropian”, thuhet në njoftim.

Ky takim u realizua në kuadër të vizitës dyditore të Kurtit në Strasburg. I njëjti u shoqërua nga ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami dhe zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti.

Krahas kësaj, bëhet e ditur se pjesë e bisedës ishte edhe takimi në Ohër i Kurtit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, të shtunën.

Ndërkaq, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të shtunën e 18 marsit do të zhvillojnë një takim të nivelit të lartë në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri Kurti dhe presidenti Vuçiq tashmë kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në këtë takim.

Duke filluar nga ora 10:00, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak do të zhvillojnë takime të ndara me kryeministrin Kurti dhe me presidentin Vuçiq.

Më pas, do të zhvillohet një takim i përbashkët.

Pjesë e takimit do të jetë edhe i dërguari i posaçëm i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika