Kush do të jetë presidenti i ri i Kenias?

Më 9 gusht të këtij viti do të mbahen zgjedhjet presidenciale në Kenia, kandidatët për president janë Raila Odinga dhe William Ruto

Kandidatët për president të Kenias, William Ruto dhe Raila Odinga

Më 9 gusht 2022, shtetasit e Kenias shkojnë në qendrat e votimit.

Kush janë kandidatët?

Zëvendës presidenti William Ruto, 55 vjeç dhe liderja veterane e opozitës, Raila Odinga, 77 vjeç, kryesojnë në sondazhet e opinionit në garën për të pasuar presidentin me mandat të kufizuar Uhuru Kenyatta.

Është një betejë e hidhur mes ish-armiqve-të kthyer në aleatë-të kthyer në armiq-përsëri në garë për të udhëhequr vendin relativisht të qëndrueshëm në një rajon të paqëndrueshëm.

Ruto e quan veten “Hustler-in-Chief”, një referencë për fillimet e tij të përulura si shitës pulash në Rift Valley të Kenias deri në një rrahje zemre larg zyrës më të fuqishme në vend.

“Unë mund të jem fëmija i askujt, por ne duam ta bëjmë këtë një vend të të gjithëve,” ka thënë zëvendëspresidenti kenian në rezidencën e tij të gjerë zyrtare në lagjen e pasur Karen të Nairobit.

“Ne duam ta bëjmë këtë vend një vend mundësish për çdo fëmijë në Kenia.”

Odinga, i cili thotë se po garon për herë të fundit, ka kandiduar pa sukses për president katër herë më parë dhe sfidoi humbjen e tij në tre zgjedhjet e fundit.

“Kam menduar të mos kandidoj këtë herë, por ka pasur shumë presion mbi mua nga mbështetësit e mi për të kandiduar për shkak të asaj që përfaqësoj”, tha ai duke premtuar ndryshim nëse zgjidhet, raporton CNN.

“Unë kam thënë se aspiratat dhe dëshirat e popullit të Kenias siç shprehen në dokumentin themelues të kombit tonë, atë që ju mund ta quani ëndrra keniane, nuk janë realizuar.”

Dy kandidatët e tjerë të zgjedhur për të kandiduar për president janë profesori George Wajackoyah dhe David Mwaure Waihiga. Ata të dy konsiderohen si gjuajtje nga distanca dhe nuk kanë gjasa të fitojnë.

Mbështetja e presidentit

Kenyatta hoqi dorë nga zëvendësi i tij Ruto për të mbështetur Odingën, u bë kryetar i fushatës së koalicionit të tij Azimio la Umoja (Aspirata për t’u bashkuar) dhe ka sjellur figura me ndikim nga grupi i tij etnik i fuqishëm Kikuyu.

Por Ruto ka mbledhur një koalicion të frikshëm të tij të quajtur Kenya Kwanza (Kenia e para), ka tërhequr shumë liderë nga oborri i shtëpisë së Kenyatta-s dhe ka animuar një apel të gjerë kombëtar me një histori të përsëritur shpeshherë.

Ndërsa ruan titullin e zëvendëspresidentit të Kenias, Ruto humbi shumicën e kompetencave dhe përgjegjësive në vitin 2018 kur Kenyatta u pajtua me ish-rivalin e tij Odinga, duke neutralizuar efektivisht opozitën.

Një shtrëngim duarsh simbolik me Odingën i dha fund aleancës së Kenyatta-s me Ruton, një bashkim i mirë-orkestruar që i kishte fituar dy herë presidencën dhe i kishte shuar rastet e krimeve të tyre kundër njerëzimit në Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

Ruto po kandidon për atë tradhti, pasi Kenyatta ishte zotuar vazhdimisht se do të mbështeste zëvendësin e tij kur mbaroi mandati i presidentit.

“Unë kam një plan, ai jo”

“Ka një botë dallimesh mes meje dhe konkurrentit tim. Unë kam një plan, ai jo,” thotë Ruto për Odingën.

Ai akuzon fushatën e Odingas se ka bërë deklarata të përgjithshme në lidhje me barrën e madhe të borxhit të Kenias, koston e lartë të jetesës dhe krizën e papunësisë pa detaje apo qartësi.

“Ai është një plak i mirë, por nuk mendoj se sot, ai ka kapacitetin për ta tërhequr këtë vend nga ku është. Kenia nuk mund të përballojë të ketë një lider që nuk është praktik, që nuk e di se çfarë po bën. ose çfarë po ndodh, kush varet nga njerëzit e tjerë për të marrë vendime.”

Të dy kandidatët kanë akuzuar njëri-tjetrin për korrupsion, një sfidë e vështirë për Kenian që kur shpalli pavarësinë nga Britania në vitin 1963. Më shumë se 16 milionë dollarë janë vjedhur nga qeveria e përditshme, ka pretenduar Kenyatta.

Odinga i quan fondet e grabitura “korrupsion të buxhetuar” dhe premton të mbyllë korridoret e korrupsionit nëse fiton. “Ka shumë grabitje. Kur ta trajtojmë këtë, ajo që do të marrim si kursime do të jetë më shumë se ajo që kërkojmë për të financuar projektet për të cilat po flasim,” tha për CNN politikani veteran me nofkën Baba.

Ai është zotuar të krijojë mbrojtje sociale dhe një program të kujdesit shëndetësor universal të quajtur Babacare. Të ardhurat bazë universale për familjet e varfra dhe arsimi falas deri në nivelin e kolegjit janë gjithashtu pjesë e planeve të tij.

“Ne nuk do të bëjmë asnjë kompromis dhe askush nuk do të jetë i domosdoshëm duke përfshirë veten time në luftën kundër korrupsionit, sepse nëse e bëni atë në mënyrë efektive, nuk ka asnjë arsye pse ky vend nuk mund të arrijë qëllimet e tij zhvillimore,” thotë Odinga.

Për shkak të lidhjes së tyre me Kenyatta-n, Odinga dhe Ruto duhet të ecin në një litar të ngushtë midis marrjes së meritave për arritjet e administratës së tij dhe premtimit për të drejtuar vendin më mirë nëse zgjidhen.

Ruto thotë se qeveria e tyre ishte “pushtuar nga opozita” në mandatin e dytë, duke prishur axhendën e tyre ndërsa Odinga mohon se një fitore për të do të ishte një mandat i tretë jozyrtar për Kenyatta.

Zëvendëspresidenti ka qenë kritik i ashpër ndaj shefit të tij dhe administratës në të cilën ai shërben ende, ndërsa ish-kryeministri Odinga sulmon kryesisht Ruton.

“Gjithçka që ai shqipton sot është thjesht retorikë boshe — fjalë — dhe ne e dimë se nuk ka asnjë angazhim apo vendosmëri për të përmbushur atë që ai po i premton popullit të këtij vendi,” thotë Odinga për Ruto.

Nënkryetari nuk pranon çdo kritikë dhe beson se zgjedhjet janë vendosur tashmë në favor të tij.

Si do të funksionojë votimi?

Për të fituar, secilit kandidat do të duhet të fitojë më shumë se gjysmën e të gjitha votave të hedhura në zgjedhje. Disa vëzhgues thonë se rezultati mund të jetë aq i afërt sa që mund ta dërgojë Kenian në balotazh për herë të parë. Odinga dhe Ruto i thanë CNN se do të pranonin rezultatin e zgjedhjeve nëse humbin, për sa kohë që procesi është i lirë dhe i drejtë.

Rezultatet e zgjedhjeve pritet të shpallen më 15 gusht.

Por të dy ngritën shqetësime se si Komisioni i Pavarur Zgjedhor dhe i Kufijve (IEBC) kishte menaxhuar aspekte të procesit, duke paralajmëruar se ai mund të ndikojë në besimin në sondazh.

Pasi Gjykata e Lartë e Kenias anuloi zgjedhjet presidenciale të vitit 2017 dhe fajësoi IEBC-në, komisioni është përpjekur të jetë më transparent për të rritur besimin në proces.

Kenia ka një regjistër elektronik të votuesve, por votimi dhe numërimi aktual bëhet me dorë. Vendvotimet hapen në mbarë vendin në orën 6 të mëngjesit të 9 gushtit dhe mbyllen në orën 17:00.

Nga ana e saj, IEBC thotë se ka bërë ndryshime të vogla teknologjike këtë periudhë zgjedhore për të rifituar besimin në sistemin e votimit.

Gara pritet të jetë e ngushtë me asnjë nga kandidatët kryesorë që nuk do të jetë dukshëm më i lartë se tjetri. Nëse asnjë kandidat nuk fiton më shumë se 50 për qind të votave të hedhura, zgjedhjet do të kalojnë në balotazh për herë të parë në historinë e Kenias.

 

 


Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika