Lajqi: Demarkacioni projekt degradues për shtetin e Kosovës

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ali Lajçi ka folur rreth demarkacionit me Malin e Zi dhe ka thënë që ky është një projekt degardues për shtetin e Kosovës

Ali Lajçi, ish-deputetë

I ftuar në emisionin FIVE në RTV Dukagjini, ish-deputeti Ali Lajçi ka folur rreth çështjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Ai ka thënë se vazhdon të qëndroj prapa qëndrimeve të tij për demarkacioni dhe e ka quajtur projekt degardues.

“Ky është një projekt degardues për shtetin e Kosovës, sovranizimin e saj si territor hapsinorë dhe mbajë të njëjtin qëndrim sepse flasin gjithë faktet në këtë favor, demarkim është quajtur dhe duhet të ishte demarkim, dhe faktikisht ka ndodhur delimitimi që do të thotë është bërë një vijë e re kufitare por jo demarkimi”, ka theksuar Lajçi.

Më tej ai është shprehur se ky projekt e ka rrudhur territorin e Kosovës.

“Ky ishte një projekt i cili e ka rrudhë territorin e Kosovës dhe ashtu të rrudhur si program kombëtar dhe që është më keq që e ka rudhur me vetëdije dhe njëkohësisht dhe me disa presione të rrejshme siç janë vizat”, ka thënë ish-deputeti.

Duke shtuar se me këtë projekt, ka luajtur hapësira territoriale në pikat territoriale në pikat më srategjike të kufirit me Malin e Zi dhe Kosovën siç është Kulla e Çakorrit dhe Mokna dhe përreth gjithë vizimi gjeografik që e përbën kufirin.

Ndër të tjera ai ka thënë për ndryshimin e kësaj marrëveshje nuk ka insistuar askush.

“Asnjëri nuk ka insistuar në ndryshimin apo korrigjimin e kësaj vije kufitare, prandaj edhe sot PDK dhe LDK nuk merren me të, se e kanë votu madje ka qenë edhe projekt nismëtar i tyre”, ka shtuar Lajçi.

Ndërsa sipas tij duhet të rishikohet mundësia e korrigjimit të kësaj marrëveshje sepse është mëse e nevojshme.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika