Lavrov pas takimit me Daçiqin në Moskë: Rusia vlerëson marrëdhëniet me Serbinë

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, gjatë së mërkurës ka takuar në Moskë, homologun e tij serb, Ivica Daçiq.

Pas këtij takimi, Lavrov ka thënë se Rusia i vlerëson marrëdhëniet me Serbinë.

“Ne vlerësojmë marrëdhëniet që po zhvillohen ndërmjet Federatës Ruse dhe Serbisë. Toni i këtyre marrëdhënieve vendoset nga kontaktet e rregullta mes presidentëve tanë Putin dhe Vuçiq. Jemi të kënaqur me mënyrën se si po zbatohen marrëveshjet në sferën materiale, tregtinë, investimet, shkëmbimet humanitare, si dhe në fushën e bashkëpunimit sportiv”, ka thënë Lavrov.

Ndërsa, Daçiq ka thënë se Serbia i është mirënjohëse Rusisë për mbështetjen që i jep.

“Përkrahja që na jepni në lidhje me Kosovën është shumë e rëndësishme për ne dhe dëshiroj t’ju falënderoj personalisht për mirëkuptimin dhe mbështetjen tuaj të madhe sa herë që ju drejtohemi për ndihmë. Jam mirënjohës për ndihmën në mbajtjen e seancës urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën dhe për propozimin për të mbajtur një seancë me rastin e 25-vjetorit të bombardimeve të NATO-s në Jugosllavi”, ka thënë Daciq, shkruajnë mediat serbe.

Lavrov dhe Daçiq do të ndjekin një ndeshje miqësore të futbollit mes dy kombëtarëve.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika