“Lepurushi prej pushi”, lektyra që ofron dashuri për fëmijët

Lektyra “Lepurushi prej pushi” nga Margery Williams është lektyrë e cila u jep dashuri fëmijëve dhe vë në pah rëndësinë e atributeve si, dashuria, kujdesi, këshillat e të tjera

Lektyra "Lepurushi prej pushi"

Lektyra “Lepurushi prej pushi”, e cila gjendet në librarinë “Dukagjini”, është lektyrë në të cilën rrëfehet historia e një lepurushi-lodër, i cili dëshiron të bëhet i vërtetë përmes dashurisë së fëmijëve.

Kjo lektyrë është shkruar nga Margery Williams dhe shqipëruar nga Orjela Stafasani.

Ky libër u jep shumë dashuri fëmijëve dhe përmban aparaturën didaktike, fjalorthin dhe ilustrime origjinale.

Vlen të theksohet, se përralla “Lepurushi prej pushi” vë në pah rëndësinë e disa atributeve njerëzore, të cilat nuk janë të dukshme nga jashtë, por kanë vlerë të paçmuar nga brenda e që janë: dashuria, kujdesi, këshillat, brengosja dhe ndjesi e virtyte të tjera.

“Lepurushi prej pushi”, hyn në radhën e lektyrave shkollore për klasën e parë dhe të dytë, të sjellë nga Shtëpia botuese “Dukagjini”, që përveç ilustrimeve magjike që nxisin imagjinatën e fëmijëve, janë të pajisura me aparaturën didaktike dhe fjalorthin e çdo lektyre.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika