Lirimi i zv.drejtorit të Policisë, Gërvalla: Ishte një akt hakmarrës i Serbisë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, për lirimin e zv.drejtorit të Policisë së Kosovës, ka thënë se "ky arrestim ishte vetëm një prej akteve të dëshpëruara hakmarrëse të Serbisë pas votës masive të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për anëtarësim të Kosovës"

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Pas lirimit të zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq, ka reaguar ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Lexo më shumë: Lirohet zv.drejtori i Policisë, është rrugës për në Kosovë

Gërvalla ka thënë se ky veprim erdhi nga Serbia pas mbështetjes së Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për anëtarësimin e Kosovës në KiE.

“Ky arrestim ishte vetëm një prej akteve të dëshpëruara hakmarrëse të Serbisë pas votës masive të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës për anëtarësim të Kosovës në këtë organizatë nga më të rëndësishmet ndërkombëtare”, ka shkruar Gërvalla.

Ministrja dhe njëherit dhe zëvendëskryeministrja është shprehur se Jankoviq ishte ndaluar për “dy ditë me radhë arbitrarisht”  dhe është marrë në pyetje nga organet e Serbisë.

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika