Lirohet zv.drejtori i Policisë, është rrugës për në Kosovë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), ka njoftuar se zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq, që mbahej i ndaluar në Serbi tashmë është liruar dhe është rrugës për në Kosovë

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq, sapo është liruar dhe ndodhet rrugës për në Kosovë.

Kështu ka njoftuar ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD).

njoftimin e MPJD-së thuhet se këtë e ka konfirmuar përfaqësuesi i zyrës së Kosovës në Serbi, ambasadori Jetish Jashari.

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës po mbahej i ndaluar në Serbi së bashku me katër policë të tjerë, e të cilët u liruan gjatë ditës së sotme.

Më herët, lirimin e Jankoviqit përveq krerëve të shtetit e kanë kërkuar edhe institucionet ndërkombëtare, përfshirë këtu Departamenti amerikan i Shtetit dhe EULEX.

Lexoni më shumë:

Vlen të theksohen dhe reagimet ambasadorit të Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde dhe ambasadorit amerikan në Kosoovë, Jeffrey Hovenier, lidhur me këtë çështje të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

Ndërsa, reagimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mund t’i lexoni më poshtë:

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika