Lista e plotë e nominimeve të Latin Music Awards 2023

TelevisaUnivision ka publikuar listën e plotë të të nominuarve për edicionin e tetë të Çmimeve të Muzikës latine-amerikane

2023 Latin American Music Awards:

Është publikuar lista e plotë e nominimeve në Latin Music Awards 2023 nga Televisa Univision.

Edicioni i tetë i ndarjes së Çmimeve të Muzikës Latine-Amerikane do të mbahet më 20 prill.

Këtë vit AMA-të Latine 2023 përbëhen nga 26 kategori dhe gjithsej 96 artistë u nominuan për punën e tyre.

Artisti i Un Verano Sin Ti është nominuar për 11 çmime këtë vit, duke përfshirë kategoritë si: Artistin e Vitit, Këngën e Vitit, Albumin e Vitit, Bashkëpunimin e Vitit.

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti

Ndërkohë, Becky G dhe Daddy Yankee radhiten në vendin e dytë me nga nëntë nominime secili, ndërsa Grupo Frontera, Karol G, Rauw Alejandro, Romeo Santos dhe Rosalía ku secili ia dolën të siguronin tetë nominime.

Dëgjuesit e muzikës mund të votojnë për artistët e tyre të preferuar në Univision.com/Latin AMAs deri të dielën, 26 mars.

Lista e plotë e të nominuarve të Latin Music Awards:

Artisti i vitit

Bad Bunny
Becky G
Daddy Yankee
Link i armatosur
Farruko
Ivan Cornejo
Karol G
Rauw Alexander
Romeo Santos
Rosalia

Artisti i ri i vitit

Bizarrap
Blessd
Edén Muñoz
Grupo Frontera
Los Lara
Luis Figueroa
Luis R Conriquez
Quevedo
Santa Fe Klan
Yahritza y Su Esencia

Kënga e Vitit

“Bebe dame” – Fueza Regida & Grupo Frontera
“Despechá” – Rosalía
“Dos oruguitas” – Sebastián Yatra
“Está dañada” – Ivan Cornejo
“La bachata” – Manuel Turizo
“MAMIII” – Becky G & Karol G
“Me porto bonito” – Bad Bunny & Chencho Corleone
“Quevedo: BZRP Music Sessions, Vol. 52” – Bizarrap & Quevedo
“Sus huellas” – Romeo Santos
“Te felicito” – Shakira & Rauw Alejandro

Albumi i vitit

Ahora Me Da Pena EP – Buena Vista Social Club
Dañado – Ivan Cornejo
Esquemas – Becky G
Fórmula, Vol. 3 – Romeo Santos
Jose – J Balvin
La 167 – Farruko
Legendaddy – Daddy Yankee
Motomami – Rosalía
Nostalgia – Eslabón Armado
Un Verano Sin Ti – Bad Bunny

Bashkëpunimi i Vitit

“Bebe dame” – Fueza Regida & Grupo Frontera
“El incomprendido” – Farruko, Víctor Cárdenas & DJ Adoni
“MAMIII” – Becky G & Karol G
“Mayor que usted” – Natti Natasha, Daddy Yankee & Wisin y Yandel
“Me porto bonito” – Bad Bunny & Chencho Corleone
“Medallo” – Blessd, Justin Quiles & Lenny Tavárez
“Que vuelvas” – Carin León & Grupo Frontera
“Quevedo: BZRP Music Sessions, Vol. 52” – Bizarrap & Quevedo
“Te espero” – Prince Royce & Maria Becerra
“Te felicito” – Shakira & Rauw Alejandro

Bashkëpunimi Crossover i Vitit

“Arhbo (Music from the FIFA World Cup Qatar 2022 Official Soundtrack)” – Ozuna, Gims,
Redone & FIFA Sound
“Borracho” – Sech & DJ Khaled
“La fama” – Rosalía & The Weeknd
“Sigue” – J Balvin & Ed Sheeran
“Sin fin” – Romeo Santos & Justin Timberlake

Artisti më i mirë i Crossover

DJ Khaled
DJ Snake
Ed Sheeran
Fatman Scoop
Gims
Justin Timberlake
Lil Jon
Megan Thee Stallion
Mr. Vegas
The Weeknd

Streaming Artist i Vitit
Bad Bunny
Chencho Corleone
Grupo Frontera
Ivan Cornejo
Karol G

Turneu i Vitit

Enfiestados y Amanecidos Tour – Grupo Firme
La Última Vuelta World Tour – Daddy Yankee
Papi Juancho World Tour – Maluma
$trip Love Tour – Karol G
World’s Hottest Tour – Bad Bunny

Dyshja ose grupi më i mirë – Pop

Jesse & Joy
Los Enanitos Verdes
Maná
Mau y Ricky
Reik

Artisti më i mirë – Pop
Anitta
Becky G
Camilo
Enrique Iglesias
Kali Uchis
Luis Fonsi
Ricky Martin
Rosalía
Sebastián Yatra
Shakira

Albumi më i mirë – Pop

@dannocean – Danny Ocean
De Adentro Pa Afuera – Camilo
Dharma – Sebastián Yatra
Esquemas – Becky G
Motomami – Rosalía

Kënga më e mirë – Pop

“Bailé con mi ex” – Becky G
“Junio” – Maluma
“Provenza” – Karol G
“Tacones rojos” – Sebastián Yatra
“Te amo y punto” – Chayanne

Artisti më i mirë – Urban

Anuel AA
Bad Bunny
Daddy Yankee
Farruko
J Balvin
Jhayco
Karol G
Natti Natasha
Ozuna
Rau Alejandro

Albumi më i mirë – Urban

Jose – J Balvin
La 167 – Farruko
Legendaddy – Daddy Yankee
Saturno – Rauw Alejandro
Un Verano Sin Ti – Bad Bunny

Kënga më e mirë – Urban

“Desesperados” – Rauw Alejandro & Chencho Corleone
“Envolver” – Anitta
“Remix” – Daddy Yankee
“Sensual bebé” – Jhayco
“Tití me preguntó” – Bad Bunny

Bashkëpunimi më i mirë – Pop/Urban

“Buenos días” – Wisin, Camilo & Los Legendarios
“El incomprendido” – Farruko, Víctor Cárdenas & DJ Adoni
“Hot” – Daddy Yankee & Pitbull
“MAMIII” – Becky G & Karol G
“Mayor que usted” – Natti Natasha, Daddy Yankee & Wisin y Yandel
“Me porto bonito” – Bad Bunny & Chencho Corleone
“Medallo” – Blessd, Justin Quiles & Lenny Tavárez
“Punto 40” – Rauw Alejandro & Baby Rasta
“Quevedo: BZRP Music Sessions, Vol. 52” – Bizarrap & Quevedo
“Te felicito” – Shakira & Rauw Alejandro

Artistja më e mirë – Meksikane Rajonale

Ángela Aguilar
Carin León
Chiquis
Christian Nodal
Edén Muñoz
Gerardo Ortiz
Ivan Cornejo
Junior H
Luis R Conriquez
Pepe Aguilar

Dyshja ose grupi më i mirë – Meksikan Rajonal

Banda Los Recoditos
Banda MS de Sergio Lizárraga
Calibre 50
Eslabón Armado
Fuerza Regida
Grupo Firme
Grupo Frontera
Intocable
Los Ángeles Azules
Yahritza y Su Esencia

Albumi më i mirë – Regional Mexican

Dañado – Ivan Cornejo
Del Barrio Hasta Aquí, Vol. 2 – Fuerza Regida
Mi Vida En Un Cigarro 2 – Junior H
Nostalgia – Eslabón Armado
Obsessed Deluxe – Yahritza y Su Esencia

Kënga më e mirë – Meksikane Rajonale

“Chale” – Edén Muñoz
“La boda del huitlacoche (Live)” – Carin León
“No se va (En vivo)” – Grupo Frontera
“Que te vaya bien” – Julión Álvarez y su Norteño Banda
“Si me duele que duela” – Intocable

Bashkëpunimi më i mirë – Meksikan Rajonal

“Billete grande (En vivo)” – Fuerza Regida & Edgardo Nuñez
“Brindo” – Mario Bautista & Banda El Recodo
“Calidad” – Grupo Firme & Luis Mexia
“Con un botecito a pecho” – Adriel Favela & Carin León
“Hay que hacer dinero” – Banda MS de Sergio Lizárraga & Edén Muñoz
“Jugaste y sufrí” – Eslabón Armado & DannyLux
“Que vuelvas” – Carin León & Grupo Frontera
“Se acabó (En vivo)” – Lenin Ramírez, Fuerza Regida & Banda Renovación
“Si ya hiciste el mal” – Luis R Conriquez & Jessi Uribe
“Ya acabó” – Marca MP & Becky G

Artisti më i mirë – Tropical

Carlos Vives
Marc Anthony
Prince Royce
Romeo Santos
Víctor Manuelle

Albumi më i mirë – Tropical

Ahora Me Da Pena EP – Buena Vista Social Club
Cumbiana II – Carlos Vives
Fórmula, Vol. 3 – Romeo Santos
Pa’lla Voy – Marc Anthony
The Ultimate Bachata Collection – Héctor Acosta “El Torito”

Kënga më e mirë – Tropical

“Despechá” – Rosalía
“Después de la playa” – Bad Bunny
“La bachata” – Manuel Turizo
“Pegao” – Camilo
“Sus huellas” – Romeo Santos

Bashkëpunimi më i mirë – Tropical

“Baloncito viejo” – Carolos Vives & Camilo
“El pañuelo” – Romeo Santos & Rosalía
“Monotonía” – Shakira & Ozuna
“Soy yo” – Don Omar, Wisin & Gente de Zona
“Te espero” – Prince Royce & Maria Becerra

Çmimet e Muzikës Latine të Amerikës 2023 transmetohen drejtpërdrejt nga MGM Grand Garden Arena në Las Vegas më 20 prill, ora 19:00 ET/PT në UniMás, Univision dhe Galavisión.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika