Lista Serbe akuzon ministrin Sveçla për “provokim ndëretnik”

Pas sulmeve ndaj Policisë së Kosovës me armë zjarri në liqenin e Ujmanit, Lista Serbe ka dalë me një deklaratë, në të cilën ka akuzuar Qeverinë e Kosovës dhe ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçlën për "provokim ndëretnik"

Lista Serbe

Lista Serbe ka reaguar pas sulmit ndaj Policisë së Kosovës me armë zjarri në liqenin e Ujmanit, duke thënë se dënon çdo lloj kërcënimi për sigurinë, dhe u ka bërë thirrje qytetarëve të mos bien në “provokimet” e Qeverisë së Kosovës dhe ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçlës.

Sipas tij, Qeveria e Kosovës dhe ministri Sveçla po përpiqen që qytetarët serbë në Veri të Kosovës t’i paraqesin si agresivë.

“Lista Serbe dënon çdo lloj kërcënimi për sigurinë, pa marrë parasysh se nga cila anë vjen dhe u bën thirrje qytetarëve që të mos bien në provokimet e Xhelal Sveçlës dhe Qeverisë së Kosovës, të cilët po përpiqen të paraqesin popullin tonë në veri si agresiv”, thuhet në deklaratën e tyre.

Ndërsa, në deklaratë po ashtu thuhet se nuk ka tensione dhe konflikte në vendet me shumicë serbe, të cilët sipas Listës Serbe jetojnë në paqe me shqiptarët, dhe komunitetet pakicë në Kosovë.

Po ashtu, Lista Serbe akuzon Qeverinë e Kosovës se “pothuajse çdo ditë” dërgon forcat speciale të armatosura në vendet me shumicë serbe, të cilët sipas tyre ngacmojnë qytetarët dhe krijojnë kaos.

“Nuk ka tensione dhe konflikte në zonat serbe dhe serbët jetojnë në paqe me shqiptarët, boshnjakët, goranët, romët e të tjerë, por kjo nuk i shkon përshtat Qeverisë së Kosovës, e cila pothuajse çdo ditë dërgon forcat speciale shqiptare të armatosura deri në dhëmbë në zonat thjesht serbe. Të cilët pastaj të ngacmojnë qytetarët dhe të krijojnë kaos në të cilin vuajnë edhe të pafajshmit si Sreçko Sofronijeviç”, thuhet në njoftimin e tyre.

Deklaratën Lista Serbe e ka përfunduar duke thënë se kuptojnë gjithçka që u ka ndodhur në javët e fundit, ndërsa qytetarëve serb në Kosovë u kërkojnë që të ruajnë qetësinë dhe të jenë të përmbajtur.

Por, kjo nuk është hera e parë që sulmohet Policia e Kosovës. Vetëm në prill të këtij viti janë regjistruar të paktën gjashtë sulme ndaj këtij institucioni.

Sveçla: Gjuajtja me armë drejt zyrtarit policor është sulm ndaj institucionit kryesor të shtetit

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika