Miratohet propozimi për fondin 5 miliardë eurosh mbështetje ushtarake për Ukrainën

Është miratuar propozimi i shefit të diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, për një fond pesë miliardë eurosh për ndihmë ndaj Ukrainës

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.

Të hënën e 18 marsit është miratuar propozimi i shefit të diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, për një fond pesë miliardë eurosh për ndihmë ndaj Ukrainës.

Kështu bëri të ditur vetë Borrell përmes një postimi në platformën “X”, ku thotë se ky fond do të mbështesë Ukrainën në marrjen e pajisjeve ushtarake që i nevojiten.

“Fondi do të mbështesë Ukrainën në marrjen e pajisjeve ushtarake që i nevojiten për të mbrojtur popullin e saj dhe të drejtën e saj për të ekzistuar si shtet kundër agresionit rus. Ne i kthejmë fjalët tona në veprim”, shkroi Borrell.

 

Më një shkurt të vitit 2024, Këshilli Evropian ripohoi përkushtimin e palëkundur të BE-së për të vazhduar të ofrojë mbështetje të fortë politike, financiare, ekonomike, humanitare, ushtarake dhe diplomatike për Ukrainën dhe popullin e saj për aq kohë sa duhet.

Këshilli Evropian ka rishikuar punën për mbështetjen ushtarake për Ukrainën në kuadër të Mjetit Evropian të Paqes dhe rritjen e propozuar të tavanit të përgjithshëm financiar të saj.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika