Moti i keq përmbys Brazilin

Në zonën “Baikada Fluminense” të Rio De Janiero-s, si pasojë e shirave të dendur, kanë humbur jetën 14 persona. “Baikada Fluminense” është zonë turistike në Brazil.

Kryebashkiauku i “Paraty”, Luciano Vidal ka thënë: “Më shumë se 40 familje kanë mbetur pa shtëpi. Ne po përpiqemi të gjejmë strehim dhe bujtina me qira për këta njerëz. Rrëshqitjet e dheut kanë bllokuar rrugët, pjesë të izoluara të qytetit, dhe shumë lagje në këtë vend turistik kanë mbetur pa energji elektrike.”

Rio de Janiero gjatë javëve të fundit është goditur nga moti i keq, me përmbysje të zonës “Petropolis” dhe me rrëshqitje dheu. Si pasojë e kësaj, gjatë shkurtit të këtij viti, kanë humbur jetën 240 persona.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika