Muri i gënjeshtarëve dhe mohuesve: Vepra arti që përpilon gënjeshtrat më të mëdha zgjedhore në SHBA

Një instalacion në Bruklin tregon çdo "gënjeshtër" të thënë nga Donald Trump dhe miqtë e tij për një 'zgjedhje të vjedhur'

Muri i Gënjeshtarëve dhe Mohuesve Fotografi: Radio Free Brooklyn

Artisti Phil Buehler, i cili kohët e fundit instaloi një baner të gjatë 50 metra të quajtur Muri i Gënjeshtarëve dhe Mohuesve, i përqendruar rreth “gënjeshtrave të mëdha” të Donald Trump se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 u vodhën.

I përbërë nga dhjetëra mijëra gënjeshtra që Donald Trump ka bërë që kur u zgjodh president, dhe duke kulmuar në gënjeshtrën e madhe të Trump, qëllimi i projektit është të thyejë desensibilizimin që pashmangshmërisht është vendosur pas vitesh të mbulimit mur më mur të politikës së Trump. karrierës.

“Është vërtet gërryese për sistemin tonë demokratik, që njerëzit të ndalojnë së besuari në zgjedhje të lira dhe të ndershme,” ka thënë Buehler. “Është vërtetë një rrezik për demokracinë tonë”.

Muri i Gënjeshtarëve dhe Mohuesve është pasardhës i një muri tjetër të gënjeshtrave të Trumpit që Buehler krijoi dhe instaloi në verën e vitit 2020. Projekti i mëparshëm i Buehler quhej Muri i Gënjeshtrave dhe dokumentoi rreth 30 mijë gënjeshtra që ka thënë Trump gjatë kohës që ishte në detyrë – ishte një degë i një plani për të kaluar një javë duke lexuar të gjitha gënjeshtrat e Trump në Radio Free Brooklyn që ishin anuluar për shkak të pandemisë Covid.

Muri i Gënjeshtrave prej 50 metrash, i instaluar në një rrugë të thjeshtë në Bushwick, u bë qendra e shumë bujë, madje duke tërhequr të paktën një politikan të madh.

Muri origjinal i Gënjeshtrave dukej paksa si një pikturë abstrakte e pikseluar, me çdo gënjeshtër të koduar me ngjyra që përfshin drejtkëndëshin e vet të vogël. Ajo ngrihej shumë mbi kokat e shikuesve, të cilët kalonin kohë duke u shqyrtuar mbi gënjeshtrat dhe duke i fotografuar ato. Përfundimisht ajo u vandalizua me mbishkrime që i atribuohen Djemve Krenarë, duke përfshirë sloganet “Voto Trump ose vdis” dhe “Qëndroni prapa dhe qëndroni pranë”, të cilat Trump u ka thënë në mënyrë të famshme djemve gjatë debateve presidenciale 2020 kur iu kërkua të distancohej nga urrejtja grup.

Vizitorët e Murit të Gënjeshtarëve dhe Mohuesit. Fotografia: Phillip Buehler

Ishte e rëndësishme për Buehler që ky mur i ri të veçojë jo vetëm gënjeshtrat e bëra nga vetë Trump, por edhe ato të bëra nga të tjerët në mbështetje të gënjeshtrës së tij të madhe. “Unë me të vërtetë doja të theksoja qindra mohuesit që po konkurrojnë për zgjedhje”, ka thënë Buehler, shkruan The Guardian.

Shumë nga gënjeshtrat e mbledhura në mur mahniten për guximin e tyre të plotë. Është aleati i Trump, Rudy Giuliani që pohon në mënyrë konfidenciale se votat në zgjedhjet e 2020 u numëruan nga njeriu i fortë venezuelian Nicolás Maduro.

Është Virginia “Ginni” Thomas, bashkëshortja e gjykatësit të gjykatës supreme Clarence Thomas, që i quan zgjedhjet e 2020 “grabitjes më të madhe të historisë sonë”. Dhe sigurisht që është vetë Trumpi me gënjeshtrën e tij të përsëritur shpesh “Unë fitova dy herë”, pavarësisht se në fakt u mposht nga 7 milionë vota të mira në 2020 nga Joe Biden.

Buehler e sheh gënjeshtrën e Trump si të dalë nga mijëra gënjeshtra individuale që ish-presidenti u lejua të bënte gjatë kohës që ishte në detyrë. Duke argumentuar se gënjeshtra e madhe e Trumpit ka rrezikuar demokracinë amerikane, sepse ajo është bërë “një provë lakmusi për çdo republikan që kandidon për poste”, Buehler e sheh atë si një rrezatim në të gjithë sistemin tonë politik, duke gërryer gjithçka rreth tij.

“Këta njerëz e kanë përvetësuar se mund të vazhdojnë t’i thonë këto gjëra. Po e kthen partinë republikane në një tufë oportunistësh. Ja kush po tërheq Trump, oportunistët më të mëdhenj atje, gjithë brezi i oportunistëve”.

Buehler shpreson se duke parë gënjeshtrat e paraqitura atje, votuesit do të jenë në gjendje të kapërcejnë ndjenjën e tyre të desensibilizimit dhe të rimarrin një ndjenjë tronditjeje dhe zemërimi.

Përveç një mjeti për të ndihmuar në rivendosjen e një pjese të vlerës tronditëse të gënjeshtrave të Trump, Muri i Gënjeshtrave të Buehler dhe Muri i Gënjeshtarëve dhe Mohuesve të Buehler janë bërë vende të përpunimit dhe lidhjes së komunitetit.

Buehler ka thënë se shumë njerëz vijnë dhe i thonë “faleminderit” dhe ndajnë ndjenjat e ankthit rreth zgjedhjeve dhe numrit të madh të votuesve që besojnë gënjeshtrën e madhe të Trump se zgjedhjet u vodhën. “Dikush më ka thënë: “Ti dëgjon për gënjeshtrën e madhe, por kur sheh sa njerëz po e përhapin atë, dhe mbi të gjitha gënjeshtrat e tjera që ka thënë Trump, kjo të godet në një mënyrë të re. Ju nuk po e lexoni vetëm atë, por edhe vizualizohet, gjë që e nxjerr atë në plan të parë.”

Siç e sheh Buehler, nëse shfaqja e Trump si një forcë politike ka ndonjë vijë të fortë, është se presidenca e tij ka shkundur ndjenjën e vetëkënaqësisë. Si dëshmi, ai tregon botën e artit, për të cilën thotë se është bërë shumë më politike që kur Trump erdhi në detyrë. Buehler gjithashtu beson se brezi që erdhi në moshë gjatë Trump është ndryshuar përgjithmonë. “Kjo ka ndikuar në një brez të tërë,” ka thënë ai. “Ky është këtu përgjithmonë, ky shqetësim se si vendi ynë mund të rrëmbehet.”

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika