Musmurati: Emërimi i drejtorëve në shkolla do të bëhet në bashkëpunim me Ambasadën Britanike

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati, ka njoftuar se me iniciativën e komunës, zëvendësdrejtorët dhe drejtorët e shkollave të kryeqytetit do të emërohen në bashkëpunim me Ambasadën Britanike në Kosovë.

Komuna e Prishtinës po planifikon t’i japë fund punësimeve politike në sektorin e arsimit në këtë komunë.

Të paktën kështu është shprehur Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati.

Ajo në një postim në Facebook, ka shkruar se kanë filluar iniciativën që drejtorët dhe zëvendësdrejtorët e shkollave të kryeqytetit të përzgjidhen në bashkëpunim me Ambasadën Britanike në Kosovë.

“Do t’iu japim fund punësimeve partiake në shkollat e Prishtinës! Jam e lumtur që për herë të parë në historinë e Komunës së Prishtinës, me kërkesën dhe iniciativën e Drejtorisë së Arsimit, drejtorët dhe zëvendës-drejtorët e shkollave tona do të përzgjedhen në bashkëpunim me Ambasadën Britanike në Kosovë. Me këtë, ne do të vendosim një vijë të qartë mes qeverisjes sonë në shërbim të qytetarëve dhe qeverisjeve të kaluara”, ka shkruar ajo në Facebook.

Besianë Musmurati, drejtoreshë e arsimit në Komunën e Prishtinës

Musmurati ka theksuar se përmes kësaj iniciative të tyre, synojnë që emërimi i zëvendësdrejtorëve dhe drejtorëve të shkollave të jetë sa më transparent dhe gjithëpërfshirës.

Sipas saj, punësimet jomeritore do t’i takojnë së kaluarës

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika