Nagavci drejtuar SBASHK-ut: Ju lus ta ndalni grevën dhe t’i hapni shkollat

Komisioni për Arsim i Kuvendit të Kosovës ka ftuar përfaqësuesit e SBASHK-ut, ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe ministrin e Financave, Hekuran Murati, për të gjetur një zgjidhje për grevën e mësimdhënësve dhe punonjësve të administratës publike

Komisioni për Arsim

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, në Komisionin për Arsim përsëri i ka bërë thirrje Sindikatës së Arsimit që ta ndalin grevën.

Nagavci u është drejtuar me lutje përfaqësuesve të SBAShK-ut, që të fillojë mësimi në shkolla dhe të vazhdohet bashkëpunimi me këtë sindikatë.

Nagavci ka thënë se e vetmja kërkesë që nuk i është plotësuar Sindikatës së Arsimit është kërkesa për 100 euro

“Kërkesa ime e vetme dhe lutja ime për SBAShK-un është të mos e mohojnë të drejtën e fëmijëve për arsim, ju jam lutur shumë që të hapen shkollat, jemi të interesuar që të përmirësojmë gjendjen në arsim”, ka thënë ajo

“Pika e vetme per të cilën ne dhe SBASHK nuk jemi akorduar është kërkesa për një vlerë prej 100 eurosh. Kur ju na keni njoftuar për këtë kërkesë, ne ju kemi paralajmëruar që duhet të shohim mundësi të tjera. Lutja ime e vetme për të gjithë ju ka qenë që të mos mohohet e drejta për arsim për fëmijët tanë”, ka thënë ajo.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Kryeministri i Kosovës është takuar me krerët e Këshillit Grevist, por nuk kanë arritur të gjejnë kompromis në lidhje me grevat. Të dyja palët pas takimit e kishin akuzuar njëra-tjetrën për dështim të një marrëveshjeje.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika