Nait Hasani: Gjykata Speciale është bërë për ta larguar Hashim Thaçin nga skena politike

Nait Hasani, një ndër veprimtarët e Lëvizjes Çlirimtare të Kosovës, në emisionin ''Personale'' në RTV Dukagjini është shprehur se Gjykata Speciale ka ardhur si rezultat i shërbimeve sekrete serbo-ruse

Gjykata sipas tij erdhi përmës një raporti të shpifur ose i mbledhur me të dhënat e prokurorisë serbe dhe kjo është bërë shkak që të dërgohet në Asamblenë Parlamentare të Evropës, ku aty ka dorë Serbia.

Serbia ka paguar Dick Marty-n, dhe në emër të transplantimit të organeve ka kaluar ai raport në PE, ka thënë Hasani.

Tani “Prokurori i heq ato, dhe mbetet vetem çeshtje e krimeve të luftës“, ka thënë Hasani.

Ai ka thënë se kjo gjykatë ka qenë nën presion të madh nga faktori ndërkombëtar prandaj, është bërë shkak për t’u votuar nga Kuvendi i Kosovës.

“Unë personalisht nuk e kam votuar, nuk kam pasur mundësi të votoj një gjykatë kundër vetvetes”, ka thënë Hasani.

Ai është shprehur se nuk mundet të gjykoj veten me dorën e tij sepse ”ajo është gjykatë politike, etnike, që gjykojnë vetëm UÇK-në, dhe jo ndonjë krim që kanë bërë serbët ndaj shqiptarëve”.

Hasani, nuk ka qenë dakord që të votojnë këtë, andaj i’a ka këkrkuar edhe Thaçit sepse do dilnin kundër vetes, por me sa tregon ai, ”bashkësia ndërkombtëtare ka kërkuar që të bëhet pastrimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërkohë që të dënuar ishin grupi i Dukagjinit, grupi i Pashtrikut, grupi i Llapit, grupin e Neredimes, gjithashtu në Hagë ishin edhe Ramushi dhe Fatmiri”.

“Ne nuk kishim nevojë për një gjykatë speciale tjetër, por ka qenë presioni i madh ndërkombëtar dhe në bazë të presionit është votuar, pa dëshirë”.

Në Hagë, Hasani, ka qenë dy herë në vizitë para një kohe ku ka takuar Hashim Thaçin, Rexhep Selimin, Nesim Haradinajn, Kadri Veselin dhe të tjerë, ku sipas tij ata nuk janë pjesë e asnjë rasti individual.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika