“Natë e paharrueshme” – Kryetari i Prishtinës shpërndan momente nga koncerti i Ramë Lahajt

Ramë Lahaj & Friends mbajti një performancë magjepsëse në sheshin "Skënderbeu", Prishtinë, me yje të njohur të operës si Alessandro Safina, Massimo Cavalletti, Julia Suleimanova, dhe dirigjentin Pier Giorgio Morandi, duke krijuar një natë të paharrueshme të muzikës klasike dhe operës

Pamje nga koncerti Ramë Lahaj & Friends më 23 korrik në Prishtinë

Të dielën në mbrëmje, më 23 korrik, në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, qytetarë të shumtë brenda dhe jashtë vendit përjetuan një ngjarje të jashtëzakonshme në botën e muzikës klasike dhe operës.

Koncerti i organizuar nga Rame Lahaj & Friends pati si protagonist artistë të njohur ndërkombëtarë të skenës operistike, duke ofruar një performancë magjepsëse që do të kujtohet gjatë.

Nën udhëheqjen e dirigjentit të shquar Pier Giorgio Morandi, sheshi u mbush me emocione të fuqishme gjatë interpretimit të këngëve të mëdha të operës nga një ansambël i shkëlqyer artistësh.

Ramë Lahaj, tenori shqiptar me famë botërore, dha një shfaqje mjeshtërore me zërin e tij magjik, duke dhënë emocionet e thella të këngëve shqiptare dhe operave klasike botërore.

Bashkë me Lahaj, në skenë shkëlqyen yje të tjera të njohur të muzikës operistike.

Alessandro Safina, tenor i suksesshëm i pop-operës italiane, i cili ka lënë gjurmë të pashlyeshme në muzikën klasike, Massimo Cavalletti, bariton, i cili ka pushtuar me shpejtësi shtëpitë më prestigjioze operistike dhe festivalet ndërkombëtare të operës, Julia Suleimanova, e cila është një nga këngëtaret më premtuese të brezit të saj.

“Koncerti do të mbetet një natë e paharrueshme për të gjithë ne ishim prezent në sheshin ‘Skënderbeu’ për të dëgjuar zëra të jashtëzakonshëm,” ka theksuar një nga pjesëmarrësit e këtij ngjarjeje të mrekullueshme, ka njoftuar Komuna e Prishtinës.

Lahaj është më shumë se një tenor i famshëm, ai është një ambasador i kulturës dhe muzikës shqiptare në skenën ndërkombëtare.

Përveç punës së tij muzikore të shkëlqyer, Lahaj ka angazhuar veten në zbulimin dhe promovimin e talenteve të rinj, duke vënë Kosovën në hartën botërore të kulturës dhe muzikës.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika