Ndizen qirinj për viktimat e gjenocidit në Kosovë

Në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, Qendra “Gjenocidi në Kosovë Plagë e Hapur”, ka njoftuar se duke filluar nga ora 19:30, do të ndizen qirinj në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Në përkujtimin e civilëve të vrarë, qirinj do të ndizen edhe në Gjakovë, Prizren, Ferizaj, Skenderaj dhe Vushtrri

Ilustrim

Për shkak të ndikimit që pati Masakra e Reçakut në botë, Kuvendi i Kosovës ka shpallur 15 janarin si Ditë të Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë.

Këtë të diel, në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, përkujtohen 45 civilët e vrarë 24 vjet më parë në fshatin Reçak, viktimat e masakrave në Prekaz, në Likoshan, në Qirez, në Abri, në Poklek, në Podujevë, në Suharekë, në Krushë të Madhe, në Krushë të Vogël, në Celinë e në Mejë dhe qindra masakra që ndodhën para dhe pas 15 janarit 1999.

Qendra “Gjenocidi në Kosovë Plagë e Hapur”, ka njoftuar se të dielën e 15 janarit, duke filluar nga ora 19:30, do të ndizen qirinj në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

Derisa qytetarët e Prishtinës janë të ftuar t’i bashkëngjiten këtij aktiviteti në nderim të viktimave të gjenocidit në Kosovë, të tilla tubime përkujtimore do të ketë dhe në qytete të tjera.

Qytetet kryesore ku do të ndizen qirinj të dielën më 15 janar nga ora 19:30, përveç Prishtinës, janë edhe Gjakova, Prizreni, Ferizajt, Skenderajt dhe Vushtrria.

Në Prishtinë do të ndizen qirinj në sheshin “Skënderbeu” para Teatrit Kombëtar të Kosovës në Prishtinë, kurse në Gjakovë do të ndizen para lapidarit “Shokët e Lirisë”.

Ndërsa, në Prizren ndezja e qirinjve do të organizohet në sheshin “Shatërvan”, në Ferizaj do të organizohet në sheshin para ndërtesës së Komunës në Ferizaj, në Skenderaj do të organizohet në sheshin “Adem Jashari”, ndërkaq në Vushtrri do të organizohet te shkallët e Shtëpisë së kulturës “Hasan Prishtina”.

Tubime përkujtimore janë organizuar edhe në Evropë, duke përfshirë Zvicrën, Danimarkën dhe Spanjën. Ndërsa qytetarët që nuk mund të dalin në sheshe, janë ftuar që të ndezin qirinj në dritare dhe ballkonet e tyre, kp.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika